واعظی: مجمع منتظر پایان دولت روحانی برای تصویب لوایح FATF است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران، خواستار تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف (FATF# ) در مجمع تشخیص مصلحت نظام شد و گفت امیدوارم مجمع تشخیص درباره FATF یک تصمیم درست بگیرد.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه 10 مارس در حاشیه نشست هیات دولت با اشاره به اینکه در حال حاضر نقل و انتقالات پولی از طریق صرافی‌ها صورت می‌گیرد، ابراز داشت که این شیوه هم امنیت کمتری دارد و هم هزینه آن بالاست.

واعظی با اشاره به این که ایران نباید به خود تحریمی روی بیاورد، گفت که امیدوار است مجمع تشخیص این لوایح را تصویب کند و دلایل تصمیم خود را برای مردم روشن نماید.

او ضمن این که تصویب لوایح را از دید دولت برای تسهیل روابط بانکی با دنیا لازم دانست، بیان کرد: «اظهارات مخالفین در رابطه با اینکه تصویب این لوایح تمام فعالیت‌های ایران را قابل شناسایی میکند و مانع دور زدن تحریم‌ها می‌شود، نادرست است».

اشاره واعظی به سخنان برخی مقامات ایرانی مخالف تصویب FATF از جمله غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است که پیشتر تصریح کرده بود تصویب این لوایح به شفافیت معاملات ایران می‌انجامد و مانع «معاملات پوششی» ایران با شرکای خود می‌شود.

واعظی با انتقاد ضمنی از مجمع تشخیص برای تاخیر در تصویب این لوایح ابراز داشت که مجمع نباید این قدر این پا و آن پا کند تا عمر این دولت تمام شود و سپس در دولت بعدی این لوایح را تصویب کند.

پیش از این علی ربیعی سخنگوی دولت ایران در یادداشتی در «روزنامه ایران» نیز با تاکید بر این که رفتار اقتصادی مردم ایران و نوسانات قیمت ارز به سرنوشت این لوایح گره خورده، افزود: علاوه بر کشورهای قدرتمند جهانی که روابط دوستانه‌ای با ما دارند، حتی همسایگانی که شرکای اقتصادی ما هستند و قصد مشارکت در تحریم‌ها را هم ندارند به علت تبعات FATF حاضر به همکاری صریح و روشن نیستند و هزینه مبادله برای ایران بسیار بیش از حد معمول شده است.

انتقادات واعظی از عدم تصویب این لوایح در مجمع نشان می‌دهد که لوایح FATF شبیه بسیاری از مسائل مهم دیگر مانند مذاکره با آمریکا، پرونده اتمی، نفوذ منطقه‌ای، واکسن کرونا و... در کشاکش رقابت‌های جناحی و جنگ قدرت داخلی معلق مانده‌اند و رقبا اجازه حل این مشکلات را به یکدیگر نمیدهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید