رابرت مالی: تحریم‌های وضع‌‌شده علیه ایران را برنمی‌داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با توجه به کش و قوس‌های شدید میان ایران و آمریکا، رابرت مالی نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران تأکید کرد که دولت جو بایدن، تحریم‌ها علیه تهران را به شکل یک جانبه لغو نخواهد کرد.

مالی اظهار داشت که دولت بایدن فقط در صورت از سرگیری گفت‌وگوهای طرفین و به عنوان بخشی از یک روند متقابل، آماده بررسی کاهش برخی تحریم‌ها است. به نظر او مذاکرات مستقیم، موثرتر و در بردارنده احتمالات منفی کمتری است و برای واشنگتن، محتوای مذاکرات بیشتر از نحوه اجرای آن اهمیت دارد.

بازار داغ انتخابات

مالی چهارشنبه 10 مارس 2021 در مصاحبه‌ای با تارنمای «آکسیوس» تأکید کرد که انتخابات آینده ایران در ژوئن آینده، هرگز بخشی از روند سیاست‌گذاری و نحوه تعامل با #مذاکرات_هسته_ای نیست و نخواهد بود.

او گفت: «ما قصد نداریم ضرب آهنگ بررسی‌های خود را بر اساس انتخابات ایران تنظیم کنیم، بلکه سازگاری آنها با دفاع از منافع امنیت ملی ایالات متحده، مبنای کار خواهد بود.»

واشنگتن چندین بار از طریق مسئولان ذیربط اعلام کرده بود که تحریم‌های اعمال شده از سال 2018 پس از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا از #برجام را قبل از بازگشت کامل تهران به تعهدات برجامی، لغو نخواهد کرد. این در حالی است که مسئولان ایرانی به لغو تحریم‌ها یا بخشی از آنها قبل از بازگشت به میز مذاکره اصرار دارند.

پیش از این 140 قانونگذار آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از دولت بایدن خواستند که تحریم‌ها را لغو نکرده و در دستیابی به توافقی جامع با ایران بکوشد که نه تنها برنامه هسته‌ای آن بلکه مجموعه‌ای مسائل مربوط به امنیت ملی، از جمله موشک‌های بالستیک، حمایت از شبه نظامیان مسلح در لبنان، عراق، یمن و سوریه و رفتارهای مخرب آنها برای بی ثبات کردن خاورمیانه را در بر بگیرد.

دعوای داخلی ایران بر سر مذاکرات

در این سوی ماجرا هم حسن روحانی صبح چهارشنبه در نشست هیات دولت و در راستای ارسال سیگنال به دولت جدید آمریکا با اشاره به آمادگی کامل ایران جهت بازگشت به برجام و آغاز مذاکرات مجدد با واشینگتن، اظهار داشت: «در صورت بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای به کلیه تعهداتمان در برجام عمل خواهیم کرد.»

رئیس جمهوری ایران همچنین گفته بود: «ما آماده اجرای برجام هستیم. کل در برابر کل، جز در برابر جز هم آماده ایم. تعهد در برابر تعهد، بخشی از تعهد در برابر بخشی از تعهد باز هم آماده‌ایم.»

در واکنش به اظهارات روحانی نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس ایران حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور را به تلاش برای ایجاد دوگانگی در ایران متهم کرد و گفت که او با انگیزه‌های انتخاباتی به آمریکا وعده عمل به برجام می‌دهد.

پژمان‌فر با اشاره به اینکه «هدف رئیس‌جمهور از بیان این‌ گونه مطالب ایجاد دوگانگی در کشور است» روحانی را به تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو متهم کرد و افزود: « #انتخابات_1400 نزدیک است و رئیس‌جمهور با طرح این مسائل می‌خواهد خود را حامی برداشته شدن تحریم‌ها نشان دهد و با این حرف‌ها کاری کند که جریان حامی وی بار دیگر پیروز انتخابات باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید