نامه 41 نهاد حامی آزادی بیان به شورای امنیت: از خبرنگاران در افغانستان حفاظت کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مرکز خبرنگاران افغانستان و 40 سازمان مدافع آزادی بیان و رسانه‌ها از سراسر جهان، در نامه‌ای سرگشاده به شورای امنیت سازمان ملل متحد از افزایش قتل‌های هدفمند خبرنگاران در افغانستان به طور عمیق ابراز نگرانی کرده و تاکید کردند که از خبرنگاران در این کشور حفاظت شود.

#مرکز_خبرنگاران_افغانستان چهارشنبه 10 مارس این نامه را نشر کرد و امضاء کنندگان این نامه ضمن هشدار به تاثیر مخرب این روند بر فضای مدنی آسیب‌پذیر، آزادی رسانه‌ها و حقوق دموکراتیک مرتبط با آن در افغانستان، از شورای امنیت ملل متحد خواسته شده است در این زمینه، به طور فوری اقدام کند.

در این نامه که از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان نوشته شده، آمده است: «بر مبنای یافته‌های این نهاد، بعد از امضاء معاهده صلح بین امریکا و طالبان در ماه حوت 1398، حداقل 11 خبرنگار و کارمند رسانه در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند که اکثر آن‌ها به خاطر کارشان و به طور عمدی هدف قرار گرفته‌اند».

در این نامه تصریح شده است که رسانه‌های آزاد و آزادی بیان، یک حق مسلم بشری است که در کنوانسیون‌های بین‌المللی که افغانستان نیز عضو آن است و همچنان در قوانین افغانستان به رسمیت شناخته شده است.
به گفته سازمان‌های امضا کننده، اگرچه تلاش‌هایی از سوی حکومت افغانستان برای حفظ آزادی بیان صورت گرفته است اما این اقدامات برای جلوگیری از خشونت علیه خبرنگاران و محاکمه عاملان آن‌ها کافی نبوده است و همچنان فرهنگ معافیت از مجازات پابرجاست.

در این نامه ذکر شده است: «با درنظرداشت وضعیت کنونی لازم است که شورای امنیت ملل متحد و نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان( #یوناما) مطابق با قطعنامه 2222 شورای امنیت و یا سایر مصوبه‌های سازمان ملل متحد از جمله برنامه عمل سازمان برای مصونیت و موضوع معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، از جوانب دخیل در جنگ افغانستان بخواهد به خشونت علیه خبرنگاران پایان دهند».

سازمان‌های امضا کننده این نامه اظهار کردند، شورای امنیت باید تلاش‌های خود را برای محافظت از خبرنگاران در افغانستان افزایش دهد و به ویژه در همکاری با حکومت افغانستان برای پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران به صورت جدی اقدام کند.

در این نامه یادآوری شده: «در صورت هر گونه تغییر احتمالی سیاسی در نتیجه گفت‌وگوهای صلح، شورای امنیت باید از تمام قدرت دیپلماتیک خود برای اطمینان از حمایت از آزادی رسانه‌ها و امنیت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای به عنوان گروهی از غیرنظامیان در افغانستان که در معرض تهدید و خشونت هستند، استفاده کند».

شایان ذکر است که افغانستان یکی از خطرناک‌ترین و مرگبارترین کشورهای جهان برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای است. گفته می‌شود برخی خبرنگاران افغان به دلیل تهدیدات امنیتی مجبور به ترک خاک کشور شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید