مدیر آژانس: بازرسی‌ از فعالیت‌های هسته‌ای ایران ممکن است سال‌ها طول بکشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه 9 مارس 2021 با اشاره به این‌که «بارزسی‌های بین‌المللی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ممکن است سال‌ها طول بکشد» گفت که در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران، اندک ماههای پیش‌رو «بسیار پیچیده» خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها رافائل گروسی سه‌شنبه در اظهاراتی درباره پرونده هسته‌ای ایران، گفت که اندک ماههای آینده بسیار پیچیده خواهد بود و بازرسی‌ها درباره فعالیت‌های هسته‌ای تهران ممکن است سال‌ها طول بکشد.

گروسی افزود: «حتی اگر تهران قادر به شفاف‌سازی درباره منبع ذرات اورانیومی باشد که ماه گذشته در تعدادی از سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده‌اش کشف شده است، کار بازرسان بین‌المللی اما به پایان نخواهد رسید».

رافائل گروسی در گفتگو با خبرگزاری بلومبرگ گفت:« ممکن است اطلاعاتی اضافی کشف شود.. در روند کار منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای اعلام نهایی وجود ندارد».

او ضمن اشاره به «ضرورت برگزاری نشست‌هایی مستقیم در عالی‌ترین سطح‌های سیاسی میان ایران و کشورهای غربی، تاکید کرد که اندک ماههای پیش‌رو بسیار پیچیده خواهد بود».

درباره روند بازرسی‌ها در تاسیسات هسته‌ای ایران اما رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیح داد که مقامات ایرانی با انجام دور اخیر بازرسی‌ها موافقت کردند.

او همچنین توضیح داد که بازرسان آژانس توضیح دادند که روند بازرسی‌های بین‌المللی و تحقیقات متوقف نخواهد شد، اما کارشکنی‌ها در این زمینه ممکن است تاثیر زیان‌باری به همراه داشته باشد.

گروسی در رابطه با سفر خود در ماه آوریل آینده به ایران توضیح داد که گام نخست تنها به رایزنی‌های فنی محدود شده و به دیگر چیزها در آینده بستگی خواهد داشت.

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین افزود: با ایران توافق کردیم تا کارشناسان فنی را برای ارائه برخی داده‌های تحلیلی که در اختیار داریم، به این کشور اعزام کنیم.

شایان ذکر است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته اعلام کرد که مذاکراتی فنی را در ماه آوریل آینده درباره چگونگی ناپدید شدن ذراتی از اورانیوم که دهه‌هاست در انباری در تهران نگهداری شده و علاوه بر آن از دیگر سایت‌ها، انجام خواهد داد.

از سویی و در حالی که قدرت‌های جهانی و ایران در صدد احیای توافق هسته‌ای هستند حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس ایران سه‌شنبه اما آن توافق را شبه‌ مرده توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید