سعودی: اقدامات ایران تهدیدی علیه امنیت و صلح بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی شامگاه سه‌شنبه 9 مارس 2021 اقدامات ایران را تهدیدی علیه امنیت و صلح بین‌المللی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شورای وزیران سعودی شامگاه سه‌شنبه در جلسه‌ای که از طریق ویدیو کنفرانس به ریاست خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه این کشور برگزار شد، تاکید کرد که اقدامات ایران تهدیدی علیه امنیت و صلح بین‌المللی است.

شورای وزیران سعودی ضمن تاکید این که دو تلاش‌ تروریستی برای هدف قرار دادن رأس التنوره و الظهران چیزی جز نقض آشکار قوانین بین‌المللی نیستند، اشاره کرد که این دو اقدام در مقیاس بزرگتری اقتصاد جهانی را هدف قرار می‌دهند.

شورای وزیران سعودی همچنین مجددا از جامعه بین‌المللی خواست تا به مسئولیت‌های خود در برابر اقدامات ایران عمل کند.

این شورا در ادامه افزود که تدابیر اتخاذ شده از سوی پادشاهی عربی سعودی به منظور دفاع از امکانات و دستاوردهای ملی این کشور انجام شده که در راستای تامین امنیت انرژی جهان است.

پادشاهی سعودی در این جلسه همچنین بر ضرورت متوقف ساختن حملات تروریستی برای تضمین ثبات و امنیت در صادرات انرژی و نفتی و همچنین تضمین روند کشتیرانی و دریانوردی و تجارت جهانی تاکید کرد.

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران طی روزهای گذشته بر تلاش‌های خود برای هدف قرار دادن مناطق مسکونی و اقتصادی در پادشاهی عربی سعودی افزودند.

تلاش‌ شبه‌نظامیان حوثی بر هدف قرار دادن مناطق مسکونی با محکومیت‌های تعدادی از‌ کشورهای عربی و غربی مواجه شد.

از سوی دیگر اغلب کشورهای منطقه ضمن تاکید بر ایستادگی خود در کنار سعودی، حملات حوثی‌های تروریست را تقبیح کردند.

اتحادیه اروپا نیز اقدامات حوثی‌ها را به شدت محکوم کرد .

پیتر استانو سخنگوی سیاست خارجی و امنیت در اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه به العربیه گفت که برقراری آتش‌بس در یمن به راهکار سیاسی منجر خواهد شد.
او از همه طرف‌های درگیر در یمن خواست برای دستیابی به راهکاری سیاسی در این کشور تلاش کنند.

سازمان ملل متحد نیز حملات موشکی حوثی‌ها علیه سعودی را محکوم کرد.

سخنگوی سازمان ملل متحد گفت: «چنین اقداماتی به تلاش‌های میانجی‌گرانه‌ای که با هدف پایان دادن به جنگ در یمن انجام می‌شود، لطمه می‌زند«.

از سویی دیگر سفیر بریتانیا در ریاض، پایتخت سعودی، حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به هدف‌های غیرنظامی را، محکوم کرد.

او همچنین اشاره کرد که این «حملات در حالی انجام می‌شود که سازمان ملل متحد و سعودی بر تلاش‌ها جهت دستیابی به راه‌حلی در یمن افزوده‌اند«.
شایان ذکر است که تعداد پهپادهای انفجاری که تاکنون از سوی ائتلاف عربی رهگیری و سرنگون شدند به بیش از 540 فروند پهپاد رسیده و در همین راستا تعداد موشک‌هایی که تاکنون توسط سامانه‌های پدافند هوایی سعودی سرنگون شدند به بیش از 350 فروند موشک بالستیک رسیده است.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران طی روزهای اخیر و در کشاکش روابط میان ایالات متحده و ایران در حالی بر شدت حملات خود علیه مناطق غیرنظامی و اقتصادی سعودی افزودند که در تعدادی از مناطق یمن در برابر ارتش این کشور متحمل تلفات و خسارت‌های سنگینی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید