روحانى: امروز و فردا نكنيد آماده مذاكره هستيم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، رئيس‌جمهورى ايران در راستای ارسال سیگنال به دولت جدید آمریکا با اشاره به آمادگی کامل ایران جهت بازگشت به تعهدات برجامی‌اش و آغاز مذاکرات مجدد با واشینگتن، اظهار داشت: در صورت بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای به کلیه تعهداتمان در برجام عمل خواهیم کرد.
به گزارش ایسنا، روحانی روز چهارشنبه 20اسفند در نشست هیات دولت، خطاب به كاخ سفيد گفت: امروز و فردا نکنید. بدانید با بازگشت شما به تعهدات بلافاصله ما هم به کلیه تعهدات خود برمی‌گردیم».

او به رغم اشاره به این که آمریکا باید گام اول را در بازگشت به برجام و آغاز مذاکرات بر دارد از آمادگی کامل اجرای تعهدات تهران خبر داد و گفت: آمریکا باید در اجرای پیمان ( #برجام) پیش قدم شود. اگر آنها برگردند ما هم آماده‌ایم برای اجرای پیمان.
رئیس جمهوری ایران با اشاره به این که دولت جدید آمریکا است که می تواند مسیر مذاکرات را انتخاب کند، گفت: ما آماده اجرای برجام هستیم. کل در برابر کل، جز در برابر جز هم آماده ایم. تعهد در برابر تعهد، بخشی از تعهد در برابر بخشی از تعهد باز هم آماده ایم.
سخنان رئیس جمهوری ایران در حالی ایراد می شود که دولت جدید آمریکا با اتخاذ «رویکرد دیپلماتیک» خواستار برداشتن گام اول از سوی ایران در رابطه با آغاز مذاکرات شده است.

تهران انتظار داشت دولت جدید آمریکا با لغو تحریم ها سریعا به توافق هسته‌ای بازگردد. اما بایدن ضمن حفظ سیاست فشار حداکثری ابتدا خواستار بازگشت ایران به تمامی تعهدات برجامی شد.

این سیاست دولت جو بایدن از سویی باعث سرخوردگی و ناامیدی تهران از آغاز سریع مذاکرات شد و از سویی دیگر به رقابت میان مقامات ایرانی جهت ارسال سیگنال به واشینگتن انجامید. در همین راستا و با نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری ایران، مقامات مختلف ایرانی به ویژه نامزدهای احتمالی انتخابات می‌کوشند با ارسال پیام به کاخ سفید، «امتیاز» از سرگیری گفت‌وگوها با آمریکا را به نام خود ثبت کنند.

از این منظر، بخشی از سخنان اخیر روحانی در پاسخ به رقبای سیاسی داخلی است که آمریکا را از مذاکره با دولت رو به پایان کنونی بر حذر داشته‌اند و بخشی دیگر، رو به کاخ سفید بوده مبنی بر این که ممکن است پس از دولت کنونی دولتی تندرو بر سر کار بیاید که هیچ اعتقادی به مذاکره با آمریکا نداشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید