درخواست 140 قانونگذار آمریکایی از بایدن برای گنجاندن بندهای جدید در «برجام»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

140قانونگذار آمریکایی از دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات در یک اجماع بی‌سابقه از دولت جو بایدن خواستار دستیابی به «رویکردی جامع» با ایران شدند.

نمایندگان دو حزب بر ضرورت گنجاندن برنامه موشکی ایران، تهدید امنیت ملی آمریکا، حمایت تهران از تروریسم و شبه‌نظامیان مسلح در لبنان، عراق، یمن و سوریه و همچنین رفتارهای مخرب و بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه، در کنار برنامه هسته‌ای در توافق جدید تاکید کردند.

این نمایندگان در نامه‌ای مشترک که در شبکه تلویزیونی آمریکایی « ABC News» منتشر شد، از آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و جو بایدن خواستند که در هر توافق جدیدی نه تنها برنامه هسته‌ای بلکه دیگر مسائل نیز گنجانده شود.

نمایندگان همچنین به مسئله زندانیان آمریکایی که در ایران به طور غیر قانونی محکوم شدند، اشاره کرده و خواستار گنجاندن مسئله آنها در هرگونه توافق احتمالی برای احیای برجام شدند.

مایک والتز، نماینده جمهوری‌خواه از فلوریدا که به تدوین این نامه مبادرت کرده بود، گفت: «با وجود برخی اختلاف‌های سیاسی اما دو حزب در باره موضوع بحث برانگیز توافق هسته‌ای ایران، همکاری بین دو حزب وجود دارد».

او افزود که نمایندگان دو حزب از اتفاق‌ نظر درباره توافق هسته‌ای ایران، خوشحال هستند.

در ابتدای این نامه که 70 نماینده جمهوری‌خواه و 70 نماینده دموکرات کنگره آمریکا آن را امضا کرده‌اند، آمده است: «در حالی که دولت بایدن مذاکره با ایران را در دست بررسی دارد، این نامه را می‌نویسیم تا نگرانی‌های فراحزبی خود در باره توافق هسته‌ای با ایران و دیدگاه‌های مشترک مبنی بر یک توافق یا مجموعه‌ای از توافقات با ایران باید ماهیتی جامع داشته باشند و به طیف کاملی از تهدیدهای ایران در منطقه بپردازند.»

در نامه نمایندگان آمریکا آمده است :«ایران از زمان آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اجرایی تاکنون همچنان به آزمایش فناوری موشک‌های بالستیک که می‌تواند به صورت بالقوه در توسعه موشک‌های هسته‌ای نیز به کار رود و تأمین مالی و حمایت از تروریسم در خاورمیانه و مشارکت در حملات سایبری به‌منظور مختل کردن اقتصاد جهانی ادامه داده است.»

نمایندگان کنگره آمریکا از دولت این کشور خواسته‌اند که ایران را به «پایبندی به تعهدات بین‌المللی» و «پایان دادن به رفتارهای شرورانه» در منطقه و جهان تحت فشار قرار دهد.

در همین حال آنتونی براون یکی از نمایندگان کنگره گفت:«ما هر کسی که بتواند دموكرات‌ها و جمهوری‌خواهان را به اتفاق نظر و اتحاد سوق دهد، تشویق خواهیم کرد. ما باید در مقابل برنامه‎های هسته‌ای ایران و خطرات ناشی از آن متحد باشیم ».

گفتنی است این دومین نامه‌ای است که در ارتباط با مسئله توافق هسته‌ای با ایران از سوی نمایندگان کنگره به دولت جو بایدن ارسال می‌شود.

ماه گذشته نیز 120 نماینده جمهوری‌خواه از مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای به جو بایدن، خواستند که از بازگشت مجدد به توافق هسته‌ای سال 2015 خودداری کند.

مقامات دولت جدید آمریکا طی روزهای اخیر بارها اعلام کرده‌اند که قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید به تعهدات هسته‌ای مندرج در برجام، بازگردد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید