آلمان: توافق برای جلوگیری از اقدام ایران به بی‌ثبات کردن منطقه مهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که تهران سه‌شنبه 9 مارس 2021 خواستار بازگشت بی‌ قید و شرط واشنگتن به توافق‌ هسته‌ای شده، وزارت خارجه آلمان پس از آن با صدور بیانه‌ای ضمن اشاره به این‌که آلمان، بریتانیا و فرانسه نهایت تلاش‌ها را به عمل آوردند تا از توافق هسته‌ای محافظت شود، تاکید کرد که توافق برای جلوگیری از اقدام ایران به بی‌ثبات کردن منطقه، مهم است.

به گزارش خبرگزاری‌ها این اظهارات هایکو ماس وزیر خارجه آلمان سه‌شنبه در بیانیه وزارت خارجه این کشور بیان شد. وزارت خارجه آلمان در این بیانیه مفاد اعلامیه هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر آمادگی دو کشور برای بازگشت به دیپلماسی و توافق هسته‌ای به شرط این‌که ایران آماده انجام چنین اقدامی باشد را تحسین کرد.

در این بیانیه همچنین آمده که محافظت از توافق هسته‌ای، نه تنها برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، بلکه به این علت که زمینه‌ را برای رسیدگی به دیگر مسائل مبرم، همچون برنامه موشکی ایران یا رفتار‌های منطقه‌ای بی‌ثبات کننده آن فراهم می‌کند، امری اساسی است.

توافق شبیه‌ مرده

این اظهارات وزیر خارجه آلمان در حالی مطرح می‌شود که ایران همچنان به تنش‌زایی ادامه می‌دهد و در این راستا حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس ایران سه‌شنبه در اظهاراتی گفته که توافق هسته‌ای دیگر شبیه ‌مرده است و تنها نام آن به جای مانده است.

او در ادامه گفت که ایران قادر به افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم تا سطح %60 است و برای برداشتن این گام منتظر دیگر طرف‌ها نخواهد ماند.

عبداللهیان مدعی شد که «آمریکایی‌ها تنها برای رسیدن به اهداف خاص خودشان مذاکره می‌کنند و به راهکاری جهت تحقق دستاوردهایی برای همه طرف‌ها اعتقاد ندارند».

مقامات ایرانی همچنان خواستار برداشتن تحریم‌ها قبل از بازگشت به توافق هسته‌ای هستند، در این میان واشنگتن اما تاکید می‌کند تا زمانی که ایران به تعهداتش پایبند نشود و دست از رویکرد نقض‌ تعهداتش که از ماهها پیش آغاز شده برندارد تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور برداشته نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید