گشت‌وگذار و فروش موتورسیکلت بدون اسناد در افغانستان ممنوع اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور داخله افغانستان، سه‌شنبه 9 مارس با نشر اعلامیه‌ای نوشت، گشت‌ وگذار و خرید و فروش خودسرانه موترسایکل (موتورسیکلت) بدون اسناد در این کشور جداً ممنوع است.

در این اعلامیه آمده: «در صورتی که حملات تروریستی و یا سایر جرایم توسط موترسایکل صورت گیرد، مسوولیت متوجه فردی خواهد بود که نمبر پلیت و جواز سیر به اسمش صادر گردیده است. گشت ‌و گذار موترسایکل دارای نمبر پلیت و جواز سیر یک ولایت در ولایت دیگر، ممنوع می‌باشد».

در این اعلامیه ذکر شده: «استفاده دو تن به شکل هم‌زمان (دوپشته) از موترسایکل به خصوص در شهرها ممنوع می‌باشد. وضع قیود روی گشت‌وگذار موترسایکل در کابل و ولایت‌های مشروط به فیصله وزارت امورداخله و شورای نظامی همان ولایت با درنظرداشت اوضاع و شرایط خاص می‌باشد».

براساس این اعلامیه: «وزارت امورداخله به موترسایکل‌های ورزشی صرفاً به درخواست رسمی کمیته ملی المپیک نمبر پلیت و جواز سیر توزیع می‌نماید و به موترسایکل‌های تازه وارد ورزشی و کوهستانی، نمبرپلیت وجواز سیر گشت‌وگذار در شهرهای بزرگ صادر نمی‌کند. موترسایکل‌های مورد استفاده سکتور خصوصی که خدمات ارایه می‌کنند مانند رستورانت‌ها، بازارهای آنلاین وغیره پس از تشخیص وزارت امورداخله از بند 7 این اعلامیه مستثنی می‌باشد».

در این اعلامیه تاکید شده: «وزارت امورداخله، اعتبار از تاریخ نشر این اطلاعیه، به متصرفین موترسایکل‌های فاقد اسناد ابلاغ می‌نماید که طی 60 روز کاری موتر سایکل‌های خود را جهت بایومتریک و اخذ نمبرپلیت وجواز سیر در مدیریت‌های ترافیک ثبت نموده در غیر آن پولیس به گونه جدی از گشت‌وگذار چنین

موترسایکل‌ها در شهر جلوگیری نموده و موتر سایکل‌های فاقد اسناد را ضبط می‌نماید».

قابل ذکر است که این تصمیم در شرایطی گرفته شده وزارت امور داخله افغانستان در 15 آوریل 2020 نیز گشت‌وگذار با موترسایکل (موتورسیکلت) را در شهر کابل ممنوع اعلام کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید