ند پرایس: صبر ما در مقابل اقدامات ايران حد و مرز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، شامگاه دوشنبه 8 مارس در یک کنفرانس مطبوعاتی که واکنش به اقدامات جدید ایران در تأسیسات نطنز برگزار کرده بود، ضمن تکرار هشدارهای شدید قبلی این کشور گفت که «صبر دولت ایالات متحده محدود است».

وزارت امور خارجه آمریکا به اعلام آمادگی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با ایران، اظهار داشت که واشینگتن منتظر پیشنهاد سازنده ایران درباره برنامه هسته‌ای خود است.

پرایس گفت: «ما پیشنهادی منصفانه ارائه دادیم كه به صورت عادلانه در چارچوب مذاكرات 1 + 5 انجام شود، اما طرف‌های ایرانی در پاسخ به این پیشنهاد نظرات ضد و نقیض ارائه دادند. ما منتظر ارائه پیشنهادی سازنده از سوی آنها هستیم».

واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از آن نشان داده شد که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، ایران روز گذشته اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم را در مجموعه چهارم سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2M در نطنز آغاز و همزمان، کار را بر روی نصب مجموعه پنجم شروع کرده است.

ایران در گزارشی تاکید کرد که غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفتهIR-2M در نیروگاه زیرزمینی نطنز را آغاز کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که به دست رویترز رسیده، آورده است: در 7 مارس 2021، آژانس تایید می‌کند که ایران تزریق UF6 طبیعی به سومین آبشار از سانتریفیوژهای IR-2M را آغاز کرده است.

این یکی دیگر از موارد نقض توافق هسته‌ای است که ایران در سال 2015 با قدرت‌های بزرگ جهانی منعقد کرد.

بر اساس این گزارش چهارمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2M که شامل 174 دستگاه است در زیر زمین، در تأسیسات هسته‌ای نطنز نصب شده‌اند اما هنوز UF6 طبیعی به آن‌ها تزریق نشده است.

در این‌ گزارش همچنین آمده است: پنجمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2M در حال نصب بوده و نصب ششمین آبشار از سانتریفیوژهای IR-2M هنوز آغاز نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید