مشاور مجلس ایران: از برجام جز نامی باقی نمانده ‌است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در یک تنش‌آفرینی جدید از سوی ایران، حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس ایران در امور بین‌الملل، سه‌شنبه 9 مارس گفت که برجام شبه مرده ‌است و فقط نامی از آن باقی مانده‌ است.

عبداللهیان افزود که ایران، توانایی افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم تا 60 درصد را دارد و منتظر نخواهد ماند که طرف‌های دیگر، اقدامات خود را انجام دهند.

او افزود که آمریکایی‌ها فقط برای رسیدن به اهداف خود می‌خواهند مذاکره کنند و هیچ اعتقادی به سیاستی ندارند که برای همه طرف‌ها سودآور باشد.

«بدون قید و شرط بازگردید»

اظهارات دستیار رئیس مجلس در حالی است که تهران سه‌شنبه 9 مارس، خواستار بازگشت بی‌قید و شرط واشینگتن به برجام و عدم پیچیده سازی روند دیپلماسی شد.

علی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی در این رابطه گفت: «به کاخ سفید توصیه می‌کنیم بی قید و شرط به برجام بازگردند و بیش از این، روند دیپلماسی را دشوار نکنند.»

موارد نقض پیاپی

در همین اثنا مسئولان ایران به نقض مستمر مفاد برجام ادامه داده و بازگشت به مذاکرات را به لغو تحریم‌ها مشروط کرده‌اند، در حالی که واشینگتن تأکید دارد که پیش از بازگشت ایران به تعهدات برجامی که از ماه‌ها قبل ثیت شده، تحریم‌ها لغو نخواهند شد.

به گزارش روز دوشنبه 8 مارس رویترز، چه‌بسا آخرین این تخلفات، در گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فاش شده باشد.

این گزارش نشان داد که ایران، غنی سازی اورانیوم در سانتریفیوژهای پیشرفته از نوع «آی آر – 2ام» را در تأسیسات زیرزمینی نطنز آغاز کرده ‌است.

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همچنین اظهار داشت که «در هفتم مارس 2021، مسئولان ایرانی، پمپاژ هگزافلورید اورانیوم طبیعی به سری سوم شامل 174 سانتریفیوژ «آی آر 2 ام» را آغاز کردند.

صبر ما اندازه دارد

درهمین گزارش آمده ‌است که ایران اکنون در حال کار بر روی نصب گروه پنجم سانتریفیوژهای «آی آر 2 ام» در نطنز است و نصب سری ششم هنوز آغاز نشده ‌است.

این اقدام ایران، یکی دیگر از موارد نقض برجام در زمانی است که اروپا، هماهنگی‌ها را برای احیای این توافق آغاز کرده که با مشارکت‌دادن مجدد ایالات متحده در آن، شروع به فروپاشی کرده ‌است.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده دوشنبه 8 مارس در یک کنفرانس مطبوعاتی با اظهار نظر در مورد اقدامات جاری در تأسیسات نطنز، با تأکید بر این که صبر دولت ایالات متحده حدود معینی دارد، هشدارهای قبلی در مورد عملکرد ایران را تکرار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید