امارات: «قانون سزار» زمینه‌ساز بازگشت سوریه به فضای عربی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات متحده عربی سه‌شنبه 9 مارس 2021 ضمن تاکید بر ضرورت « بازگشت سوریه به فضای عربی آن» گفت که «قانون سزار» به بازگشت سوریه به فضای عربی آن خواهد انجامید.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام) شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات متحده عربی سه‌شنبه طی کنفرانس خبری مشترکی در ابوظبی با همتای روسی خود سرگئی لاوروف گفت که «قانون سزار» (Caesar Syria Civilian Protection Act) زمینه‌ساز بازگشت سوریه به فضای عربی آن است.

قانون قیصر یا سزار به احترام و یاد یک عکاس سابق ارتش سوریه تدوین و نام‌گذاری شده که جان خود را به خطر انداخت و 50 هزار قطعه عکس از شکنجه و آزار وحشیانه و جنایات رژیم بشار اسد در داخل زندان‌های سوریه را به خارج منتقل کرد.

به موجب این قانون که نهادهای روسی و ایرانی همکاری کننده با رژیم بشار اسد را هدف قرار می‌دهد دولت آمریکا با در دست داشتن ابزارهای لازم برای پاسخگو کردن رژیم بشار اسد مادامی که عاملان آن شکنجه‌ها و جنایت‌ها محاکمه نشوند، کمک‌ها برای بازسازی سوریه را بلوکه کرده و تحریم‌هایی را علیه رژیم اسد و شرکت‌هایی که با آن همکاری می‌کنند، اعمال می‌کند.

نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا دوشنبه 8 ژوئن 2020 از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده خواسته بودند تا «قانون قیصر برای حمایت از غیرنظامیان سوریه» را «قاطعانه» به مورد اجرا بگذارد.

وزیر خارجه امارات همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود در این کنفرانس خبری مشترک امیدواری کشورش برای توسعه روابط در تمام زمینه‌ها با روسیه را ابراز داشت و گفت که «روسیه کشوری دوست و شریکی قابل اعتماد است».

از سویی لاوروف وزیر خارجه روسیه ضمن تاکید این‌که تماس‌ها با امارات متحده عربی در بالاترین سطح‌ها ادامه دارد، گفت که با همتای اماراتی خود تحولات خلیج و ثبات امنیت در این منطقه را بررسی کرده است.

لاوروف در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت مسکو آمادگی دارد جهت پایان دادن به نزاع فلسطینی اسرائیلی کمک کند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت که حجم همکاری تجاری کشورش با امارات به سطح 3 میلیارد دلار رسیده است.

وزیر خارجه روسیه در بخش پایانی اظهاراتش افزود که روسیه و امارات در زمینه تولید واکسن‌های ضد کرونا با هم همکاری خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size