افغانستان؛ توزیع شناسنامه کاغذی در کابل متوقف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان سه‌شنبه 9 مارس با نشر اعلامیه‌ای نوشت، توزیع شناسنامه(تذکره) کاغذی در کابل متوقف شده است و شهروندان افغان مقیم کابل باید شناسنامه الکترونیکی دریافت کنند.

در این اعلامیه آمده، این اداره به‌منظور ارایه خدمات بهتر و جلوگیری از ارایه خدمات موازی، سرگردانی و ضیاع وقت مراجعان، از این پس خدمات تعویض تذکره الکترونیکی با تذکره کاغذی در شهر کابل ارائه می‌شود.

در این اعلامیه ذکر شده: «این اداره، خدمات تذکرۀ کاغذی و سایر خدمات مربوط آن (توزیع تذکرۀ جدید، توزیع تذکرۀ مثنی، اصلاح سن، تغییر نام، تصحیح نام، تغییر حالت مدنی، تغییر شغل، نقل مکان، نصب عکس، فورم پولیس، باطل نمودن تذکره، ثبت مجدد، درج تخلص، ترک تابعیت، تحصیل و سایر خدمات) را به متقاضیان ارایه نمی‌کند».

براساس این اعلامیه، این اداره در حال حاضر 25 مرکز فعال توزیع تذکرۀ الکترونیکی در نواحی مختلف شهر کابل دارد که متقاضیان تذکر تابعیت می‌توانند از طریق سیستم درخواستی آنلاین(https://nid.nsia.gov.af) جهت اخذ تذکره الکترونیکی اقدام نمایند.

در اعلامیه تذکر یافته: «آن‌عده از تذکره‌های کاغذی مشکوک که از جانب ادارات جهت تثبیت صحت و سقم آن به این اداره به‌گونه رسمی مواصلت می‌ورزد و سایر موارد که سبب تغییر معلومات در تذکره تابعیت کاغذی شخص شود، به خدمات تذکره الکترونیکی در شهر کابل تعویض می‌گردد».

اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان گفته است: «ارایۀ خدمات تذکره‌های کاغذی در ولسوالی های کابل، ارایۀ خدمات ثبت وقایع حیاتی (تولدات، وفیات، طلاق و ازدواج) و ثبت اتباع خارجی (ثبت ورود اتباع خارجی، ثبت خروجی اتباع خارجی و کسب تابعیت) و مطالبۀ ارایۀ رسمی معلومات (از طریق استعلام و مکتوب) همانند سابق ادامه می‌یابد».

شایان ذکر است که روند توزیع شناسنامه الکترونیکی در افغانستان سه سال پیش آغاز شد که براساس گزارش‌ها، تا کنون بیش از دو میلیون شهروند افغان شناسنامه الکترونیکی دریافت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید