آیا لندن در صدد پرداخت بدهی خود به تهران در ازای آزادی زاغری است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از این که پرونده نازنین زاغری، امدادگر بریتانیایی ایرانی‌تبار زندانی درایران، یکشنبه گذشته در فضایی مبهم، شاهد چرخش‌های متعددی در مورد سرنوشت بازگشت او به بریتانیا بود، یک دیپلمات بلندپایه پیشین بریتانیایی تأکید کرد که لندن به دنبال راه‌های بازپرداخت بدهی 400 میلیون پوندی خود به ایران است که همسر نازنین بر این باور است که بازگشت او در گرو این امر است.

بارون مک دونالد که پیش از این، سمت معاون وزیر خارجه را تا سپتامبر سال گذشته بر عهده داشت، گفت که بریتانیا، «تلاش عظیمی» می‌کند تا راهی برای پرداخت پول به تهران در سایه تحریم‌های آمریکا بیابد.

او سه‌شنبه 9 مارس در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت: «یکی از اصلی‌ترین مشکلات، تحریم‌های فراگیرعلیه ایران است که نحوه پرداخت این وجوه را به صورت بخش مهمی از مشکل موجود در این پرونده، تبدیل کرده‌است.

مک دونالد درعین حال، به رغم اعتراف به این که ایران، موضوع بازپرداخت بدهی‌های بریتانیا و پرونده زاغری به هم مربوطند، پیوند میان حل و فصل مسئله بدهی و آزادی نازنین در مذاکرات را انکار کرد.

دوران زندان نازنین تمام شده اما..

شایان ذکر است که وکیل زاغری روز گذشته به آسوشیتدپرس گفت که حکم 5 سال زندان به جرم جاسوسی موکلش به پایان رسیده، هرچند هنوز مشخص نیست که آیا او می‌تواند ایران را ترک کند یا نه.

هدایت کرمانی گفت: «بازداشت رسمی نازنین در خانه، پایان یافته و به او اجازه داده شد که پابند الکترونیک خود را باز کند، با این حال، موضوع خروجش از کشور هنوز روشن نشده ‌است.

از سوی دیگر، تولیپ صدیق نماینده مجلس گفت که زاغری «یکشنبه آینده» برای حضور در دادگاه احضار شده که امیدها برای احتمال بازگشت فوری او به بریتانیا را از میان می‌برد.

خبرگزاری ایسنا نیز روز گذشته عنوان ساخت که این شهروند دوتابعیتی بار دیگر در تاریخ 13 مارس برای حضور در دادگاه فراخوانده شده ‌است.
مسئولان ذیربط، زاغری (42 ساله) را در فرودگاه هنگام سوار شدن به هواپیما برای بازگشت به لندن به همراه نوزاد خود، دستگیر و به جرم جاسوسی به 5 سال زندان محکوم کردند که با واکنش گسترده جامعه جهانی درمخالفت با این حکم مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید