کمیسیون حقوق‌ بشر: زنان افغان باید در تمام مراحل روند صلح حضور داشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق ‌بشر افغانستان، دوشنبه 8 مارس به مناسبت روز جهانی زن تاکید کرد، صدای زنان افغان باید شنیده شود و زنان این کشور باید در تمام مراحل روند صلح حضور داشته باشند.

این کمیسیون با نشر اعلامیه‌ای نوشت، زنان باید در تمام مراحل پروسه صلح اعم از تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی، جریان مذاکرات و اجرای توافق‌نامه صلح حضور داشته و نگرانی‌ها، خواسته‌ها و پیشنهادهای‌شان شنیده شود.

در این اعلامیه ذکر شده: «تأمین عدالت، پاسخگویی در برابر قربانیان و رسیدگی به نیازها و حقوق آن‌ها، به‌ویژه زنان، باید محور اصلی پروسه صلح باشد و نباید در نتیجه مذاکرات صلح، درخواست قربانیان برای عدالت زیر پا شود. در روند صلح باید التیام‌ بخشیدن درد و رنج قربانیان و در نظر گرفتن حقوق قربانیان جنگ و خاتمه دادن به فرهنگ معافیت در زمینه جرایم جنگی و جرایم ضد ‌بشری به گونه جدی در نظر گرفته شود».

در این اعلامیه آمده است: «ارزش‌های حقوق‌بشر‌ی، حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان، اصلِ انتخابات آزاد و عادلانه به‌منظور شرکت شهروندان، به‌ویژه زنان‌، برای تعیین سرنوشت خویش و کشور، ‌اصول غیر‌قابل اغماض و ‌معامله‌اند و باید طرف‌ها آن‌ها را به‌عنوان خطوط اساسی مصالحه در جریان مذاکرات صلح‌ ‌در نظر گیرند».

براساس این اعلامیه: «بر آتش‌بس فوری توافق کنند؛ ‌برقراری آتش‌بس زمینه‌ساز تفاهم، تبادل نظر و اعتماد بیشتر می‌شود و شرایط را برای بهره‌مندی بهتر و بدون ترس از آزادی بیان، آزادی گشت‌ و‌ گذار، آزادی اجتماعات و مشارکت تمام گروه‌های جامعه به شمول زنان، گروه‌های سیاسی و طرف‌های منازعه‌ در سراسر کشور فراهم می‌کند».

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان تاکید کرد، سازمان ملل متحد و جامعه جهانی باید بر حفظ و گسترش امکان دسترسی مردم افغانستان به حقوق ‌بشری‌شان تأکید ‌و از حقوق اساسی مردم این کشور از جمله حقوق زنان، حقوق اطفال، حقوق افراد دارای معلولیت، حقوق اقلیت‌ها و حقوق قربانیان جنگ دفاع و حمایت کنند.

شایان ذکر است دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل نیز به مناسبت روز جهانی زن اعلام کرد، این سازمان در کنار زنان افغان ایستاده است و باید زنان این کشور مورد حمایت قرار گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید