هشدار رسانه‌های نزدیک به اسد از خطر متلاشی شدن کامل اقتصاد سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های رسمی سوریه طی روزهای گذشته برای اولین بار پس از بحران ده ساله این کشور از فروپاشی اقتصادی، از بین رفتن تأسیسات زیربنایی، سقوط بی‌سابقه ارزش لیر در برابر دلار آمریکا، گزارش‌هایی منتشر کردند. این رسانه‌ها که به رژیم اسد نزدیک هستند با اشاره به حجم واقعی «فاجعه» این کشور، نسبت به خطر فروپاشی کامل نظام دمشق هشدار دادند.

به ویژه که این گزارش‌ها قبل از انتخابات ریاست جمهوری سوریه که قرار است در هفته‌های آینده برگزار شود، منتشر می‌شود.

روزنامه «تشرین» وابسته به رسانه‌های اسد، روز یکشنبه، در مقاله‌ای نوشت، فقرای سوریه آخرین نفس‌های خود را می‌کشند. این روزنامه برای اولین بار به موضوعاتی از قبیل «فقر»، «ظلم» و «بی‌عدالتی» پرداخت.

این روزنامه در سر مقاله خود به شعارهای مبارزه با فساد در این کشور که شنیده می‌شود پرداخت و نوشت در حالی که این نداها و شعارها در سطح گسترده‌ای در کنفرانس‌ها و سمینارها شنیده می‌شود اما صدای مردم را از ترس بیماری و گریه و زاری فقیران بسیار رساتر شنیده می‌شود.

این روزنامه در مقاله‌ای تحت عنوان: «بین گرسنگی و کرونا» نوشت صدای زجه‌های کسانی را شنیده که با صدای بلند می‌گویند فقر و بیماری کرونا که گریبانگیر ما شده، از خود مرگ بدتر است.

این روزنامه با اشاره به گرسنگی اغلب قشرهای مردم سوریه نوشت : «تهدید گرسنگی و فقر برای مردم سوریه از تهدید ویروس کرونا به مراتب شدیدتر است».

نامه محبت و عشق به مرد اول صلح !

در حالی که روزنامه‌های نزدیک به رژیم اسد از کشیدن نفس‌‌های آخر فقرای سوریه، ظلم و بی‌عدالتی گزارش داده و این مشکلات را فاجعه‌ای واقعی و دردناک توصیف کردند، دست‌اندرکاران رژیم اسد روز دوشنبه کمپینی را به منظور جمع آوری امضا برای تایید و حمایت از نامزدی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری آینده، آغاز کردند.

روزنامه «الثوره» که خط فکری رژیم اسد را دنبال می‌کند، در گزارشی تحت عنوان «طولانی ترین پیام عشق و وفاداری در جهان به اولین انسان صلح» نوشت، کمپینی برای حمایت از بشار اسد با مشارکت هزاران شهروند سوری که با امضای آنها بر توماری بلند از منطقه «جبل قاسیون» در دمشق پایتخت این کشور با حضور برخی مقامات رسمی این کشور و قشرهایی از مردم سوریه آغاز خواهد شد.

روزنامه «الثوره» به نقل از برگزارکننده این کمپین نوشت، «پیام ملی» با امضای مردم بر پارچه‎ای به طول دو هزار متر که به وسیله چهارده دختر جوان حمله شده است، صورت می‌گیرد.

برگزار کنندگان این کمپین به روزنامه شرح دادند که پارچه فوق الذکر امضای دو و نیم میلیون طرفدار رژیم را خواهد داشت. این کمپین برای حمایت از بشار اسد در مبارزات انتخاباتی شروع به کار می‌کند. فعالیت این کمپین شامل تمام مناطق و استان‌هایی خواهد شد که تحت کنترل رژیم سوریه هستند اما مناطق شمالی مانند درعا، التنف و مناطق کردهای سوریه در قامشلی که در دست جناح‌های مخالف رژیم اسد است را شامل نمی‌شود.

این در حالی است که احزاب، جریان‌ها و شخصیت‌های مخالف رژیم سوریه در اوایل سال جاری در پاسخ به تلاش اسد برای باقی ماندن بر مسند قدرت، کمپینی را در سطح نهادها و موسسات بین المللی تحت عنوان «اسد فاقد مشروعیت قانونی برای شرکت در انتخابات است» راه‌اندازی کردند تا مانع تلاش‌های او برای انتخاب مجدد شوند.

سازمان‌‌ دهندگان کمپین «اسد فاقد مشروعیت قانونی برای انتخابات» در تماس با العربیه نت گفتند که تلاش اسد برای نامزدی مجدد با خواست اکثریت مردم سوریه و همچنین خواست جامعه جهانی مغایرت دارد. ما در کارزار خود تصمیم داریم که تلاش او را خنثی و به جامعه جهانی بگوییم که بقای اسد به معنای بی‌ثباتی در منطقه و وخیم تر شدن شرایط اقتصادی سوریه است. دست رژیم اسد به خون نزدیک به یک میلیون سوریه آغشته است و این رژیم میلیون‎ها سوری را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید