نگرانی از کاهش 18 درصدی زنان در رسانه‌های افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان دوشنبه 8 مارس اعلام کرد، حضور زنان در رسانه‌های افغانستان طی شش ماه گذشته 18 درصد کاهش یافته است.

این کمیته با نشر اعلامیه‌ای در این مورد ابراز نگرانی کرده و نوشته است، این آمار نگران‌کننده نشان می‌دهد که وضعیت کار خبرنگاری در این کشور وخیم شده است.

در این اعلامیه آمده، بیش از 300 زن خبرنگار و کارمند رسانه در اثر تهدیدات امنیتی به خصوص قتل‌های هدفمند اخیر، مشکلات مالی رسانه بر اثر شیوع ویروس کرونا و دریافت معاش کم کارشان را ترک گفته و یا از دست داده‌اند.

در این اعلامیه ذکر شده: «ارقام شش ماه اول سال 1399 (خورشیدی) نشان می‌داد که در سراسر کشور، به تعداد 1678 تن بانو در بخش‌های مختلف رسانه‌ها کار می‌کردند. اما این رقم حالا به 1377 تن رسیده است که 18 درصد کاهش را نشان می‌دهد».

براساس این اعلامیه: «از میان 1377 تن بانو که فعلا در رسانه‌ها مصروف فعالیت هستند، به تعداد 321 تن آنان خبرنگاراند و متباقی در بخش‌های مختلف رسانه‌ای مانند بخش تولید رسانه‌ها و بخش اداری مصروف کار اند. براساس یافته‌ها، بیشترین کارمندان رسانه‌ای زن در ولایت کابل، پس از آن در هرات و در رده سوم، در ولایت بلخ استند. لوگر تنها ولایتی است که صرف یک بانو در آن فعالیت رسانه‌ای انجام می‌دهد».

در این اعلامیه یادآوری شده که در ولایت‌های غور، نیمروز، سرپل، لغمان، پروان، کاپیسا، ارزگان، وردک و لوگر افغانستان هیچ خبرنگار زنی فعالیت ندارد و در این ولایات، صرف کارمندان رسانه‌ای زن در بخش‌های مختلف مشغول به کار هستند. همچنان در ولایت‌های نورستان، کنر، پکتیا، پکتیکا و زابل افغانستان هیچ زنی در رسانه‌ها کار نمی‌کند.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان گفته است، در سال جاری خورشیدی چهار خبرنگار و کارمند رسانه‌ای زن در حملات مستقیم هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند و این مساله تاثیرات منفی روی کار خبرنگاری برای زنان در سراسر افغانستان گذاشته است.

این کمیته در اعلامیه خود نوشته است: «افغانستان امسال در وضعیتی از روز جهانی زنان گرامی‌داشت می‌نماید که تهدیدات امنیتی برای خبرنگاران به‌خصوص بانوان خبرنگار شدت یافته و این کار باعث شده تا حضور بانوان در رسانه‌ها کاهش یابد. کمیته مصونیت از وضعیت موجود شدیدا نگران است چون حضور پررنگ بانوان در رسانه‌های افغانستان از جمله نیازمندی جدی رسانه‌های آزاد و فضای آزاد اطلاع رسانی می‌باشد».

شایان ذکر است که افغانستان یکی از خطرناک‌ترین و مرگبارترین کشورهای جهان برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید