محمد نوری‌زاد در سالن ملاقات زندان اوین خودزنی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد نوری‌زاد به دلیل امتناع مسؤولین زندان از انتقال او به بیمارستان برای جراحی قلب در سالن ملاقات زندان اوین خودزنی کرد.

محمد حسین آقاسی وکیل محمد نوری زاد، از اقدام موکلش به بریدن رگ گردن ودست خود خبر داد.

«محمدحسین آقاسی» وکیل دادگستری به کانال تلگرامی «خبرنگاری جرم نیست» گفت که «محمد نوری‌زاد» روزنامه‌نگار و مستندساز سابق و فعال سیاسی زندانی در زندان اوین، روز دوشنبه 8 مارس 2021 در ملاقات با همسرش در سالن ملاقات زندان اوین، با یک شیء نوک‌تیز اقدام به بریدن رگ گردن و دست خود کرده است.

محمدحسین آقاسی در توضیح بیشتر گفت: «این حرکت موکل بنده آقای نوری‌زاد در اعتراض به عدم انتقالش به بیمارستان برای جراحی قلب است. در عین اینکه پزشک مستقر در زندان اوین و همچنین پزشک سازمان پزشکی قانونی می‌گوید؛ این روزنامه‌نگار نیاز فوری به عمل جراحی قلب دارد تا فوت نشود، اما هربار که بنده به دادیار ناظر زندان اوین مراجعه می‌کنم، با مخالفت ایشان و سایر مقامات زندان اوین مواجه می‌شوم که تعجب‌آور است.»

محمدحسین آقاسی می‌گوید؛ ادعای دادیار ناظر زندان اوین این است که محمد نوری‌زاد باید به همان بیمارستانی منتقل شود که آن‌ها تشخیص می‌دهند، درحالیکه خود نوری‌زاد و پزشکان معتقدند که او می‌بایست به بیمارستان تخصصی قلب منتقل شود تا عمل جراحی قلب به صورت فوری بر روی او انجام بگیرد.

این اقدام بعد از آن روی داد که محمد نوری‌زاد با نوشتن نامه‌ای خطاب به وزارت اطلاعات و سپاه از تصمیم برای خودکشی در زندان خبر داد.

نوری‌زاد روز دوشنبه 8 مارس با نوشتن نامه ای از تصمیمش برای «مرگ خود خواسته» در اعتراض به محدودیتها وزندانی شدن خبر داد و گفته است:‌ «پس از همین امروز دوشنبه 18 اسفند هر روز یک زخم تازه بر زخم‌های پیشین خود خواهم افزود و خود به دست گریبان مرگ پیش خواهم کشید.»

این زندانی سیاسی معروف در نامه خود نوشت که به دلیل بی‌اعتنایی مقام‌های زندان و سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به وضعیتش دست به خودکشی خواهد زد.

پیش از این نیز بارها فاطمه ملکی همسر این زندانی سیاسی نسبت به وضعیت سلامتی او در زندان هشدار داده بود. نوری زاد به دلیل محروم بودن از حق تماس تلفنی با خانواده اش برای ماه ها، و عدم انتقال به بیمارستان برای مداوای بیماری قلبی‌اش پیش از این نیز دست به خودزنی در زندان کرده بود.

این فعال سیاسی همچنین در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت پرونده و بلاتکلیفی‌اش، بارها دست به اعتصاب غذا و دارو زد.

اخیرا ماموران وزارت اطلاعات به همسر نوری زاد خبر داده اند حداقل تا انتخابات 1400 باید در زندان بماند.

محمد نوری زاد طی سالیان گذشته بارها زندانی شد وی از امضاء کنندگان نامه معروف به رهبر نظام ایران ودعوت از او برای استعفا از مقام رهبری بوده است. پس از انتشار این نامه اکثر امضاکنندگان از جمله نوری زاد دستگیر وبه حبس های طولانی مدت محکوم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید