سناتور جمهوری‌خواه: ردپای ایران در حملات موشکی به سعودی آشکار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به تلاش‌های ناکام شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران برای ضربه زدن به تاسیسات نفتی پادشاهی عربی سعودی، یک سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی شامگاه یکشنبه 7 مارس 2021 گفت که «سعودی با حمایت ایران هدف حملات موشکی قرار می‌گیرد».

بیل هیگارتی سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در شبکه «توئیتر» ضمن بیان این‌که سهل‌انگاری دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در تعامل با ایران به رژیم آخوندی این جرأت را داده تا حملات موشکی دیگری را علیه پادشاهی عربی سعودی انجام دهد، گفت که «حمله موشکی به سعودی حاوی نشانه‌هایی از دست داشتن ایران است».

هیگارتی افزود که تمایل دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به کاهش تحریم‌های اعمال شده بر تهران به رژیم آخوندی حاکم بر ایران جرأت بخشیده تا علیه ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانان آن دست به تنش‌زایی بزند.

این سناتور جمهوری‌خواه گفت که « حمله موشکی دیگری یکشنبه علیه پادشاهی عربی سعودی صورت گرفته که حاوی نشانه‌هایی از حمایت ایران از حمله انجام شده است».

او در ادامه گفت که «تمایل بایدن به کاهش تحریم‌های اعمال شده بر تهران به رژیم آخوندی جرأت بخشیده تا علیه ما و هم‌پیمانانمان دست به تنش‌زایی بزند».
این در حالی است که تلاش‌های شبه‌نظامیان حوثی تروریست مورد حمایت ایران یکشنبه در حمله به بندر رأس التنوره و شهرک مسکونی در شهر الظهران در شرق سعودی ناکام ماند.

وزارت دفاع پادشاهی عربی سعودی شامگاه یکشنبه اعلام کرد تلاش‌های صورت گرفته برای هدف قرار دادن مخازن نفتی در بندر راس التنوره و تاسیسات شرکت نفتی آرامکو در الظهران «یک حمله تروریستی بزدلانه است که صادرات و امنیت انرژی جهان را هدف قرار داده است.»

واس خبرگزاری رسمی سعودی به نقل از سرتیپ ستاد ترکی المالکی سخنگوی وزارت دفاع این کشور گزارش کرد که یک فروند پهپاد مهاجم که از سمت دریا آمده بود، پیش از رسیدن به هدف رهگیری و منهدم شد.

المالکی افزود که یک موشک بالستیک هم که به قصد هدف قرار دادن تاسیسات آرامکوی سعودی در الظهران شلیک شده بود، رهگیری و منهدم شد و ترکش‌های آن در نزدیکی مناطق مسکونی و شهروندان غیرنظامی سقوط کردند.

او گفت که وزارت دفاع همه اقدامات پیشگیرانه لازم برای حمایت از توانمدی‌ها و دستاوردهای ملی به منظور محافظت از امنیت انرژی جهانی به کار می‌گیرد تا این حملات تروریستی را متوقف کرده و ثبات تامین انرژی، امنیت صادرات نفتی و روند دریانوردی و تجارت جهانی را تضمین کند.

پیش‌تر یک منبع مسئول در وزارت انرژی پادشاهی عربی سعودی شامگاه یکشنبه اظهار داشت یکی از میادین حاوی مخازن‌ نفت در بندر رأس التنوره در منطقه الشرقیه سعودی، از بزرگترین بنادر انتقال انرژی در جهان، صبح یکشنبه از طرف دریا هدف حمله پهپادی قرار گرفته اما به گفته این منبع این حمله هیچ‌گونه تلفات جانی یا خسارت‌های مادی در پی نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید