سخنگوی ائتلاف عربی: موشک‌ها و پهپادهای شبه‌نظامیان حوثی ساخت ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن، روز دوشنبه 8 مارس 2021 در مصاحبه با العربیه با تأکید بر اینکه «موشک¬ها و پهپادهای شبه‌نظامیان حوثی که سعودی را هدف قرار می‌دهند، ساخت ایران هستند»، افزود: «ما توانایی محافظت از تاسیسات اقتصادی سعودی را داریم».

المالکی تأکید کرد: «نیروهای مسلح سعودی موفق شدند پهپادهای انفجاری که به سوی اهدافی در سعودی در پرواز بودند، را نابود کنند.»

روز یکشنبه 7 مارس، تلاش شبه‌نظامیان تروریستی حوثی مورد حمایت ایران، در هدف قرار دادن بندر راس تنوره و محله مسکونی ظهران در شرق سعودی، با شکست روبرو شد.

وزارت دفاع سعودی، تلاش برای حمله به یک محوطه مخازن نفت در بندر راس تنوره و تأسیسات آرامکو عربستان در ظهران را «یک حمله تروریستی ناجوانمردانه با هدف مختل کردن تأمین انرژی جهانی توصیف کرد».

پیش از این، یک منبع رسمی در وزارت انرژی سعودی اعلام کرده بود که صبحگاه یکشنبه، یکی از محوطه‌های مخازن نفت در بندر«راس تنوره» در منطقه الشرقیه، که یکی از بزرگترین بنادر حمل و نقل نفت در جهان است، مورد هجوم پهپادی از سمت دریا قرار گرفت. این منبع خاطر نشان کرد که حمله مذکور خسارات جانی و مالی بجا نگذاشته ‌است.

سخنگوی ائتلاف عربی با اشاره به اینکه «هیچ کشوری در جهان نتوانسته‌است مانند سعودی با این حجم از حمله‌های پهپادی مقابله کند»، توضیح داد که «سعودی، نیروی بازدارندگی قوی در برابر هرگونه تهدید و از سوی هر کسی را دارد.»

او گفت «شبه‎‌نظامیان حوثی حرکت کشتی‌ها در دریای سرخ را تهدید کردند» و افزود که «آنان روش و تاکتیک‌های سازمان تروریستی القاعده را دنبال می‌کنند».

المالکی در مورد حمله حوثی‌ها به شهر مأرب، هشدار داد که «حملات حوثی‌ها مردم غیرنظامی را تهدید می‌کند»، وافزود: «حوثی‌ها با تشدید حملات خود علیه مأرب، در صدد ناکام گذاشتن تلاش‌های سازمان ملل برای ایجاد راه حل مسالمت آمیز در یمن هستند.»

او در سخنانش نسب به «حمایت سعودی از ارتش ملی یمن، پشتیبانی از پیشرفت آن در جبهه‌های جنگ و حفظ دستاوردهای آن» تأکید کرد، و گفت همزمان با سازمان‌های بین‌المللی برای کمک به مردم یمن کار می‌کند.»

المالکی درباره واکنش سعودی‌ها به هدف قرار دادن تأسیسات نفتی، گفت: ما برخلاف شبه نظامیان حوثی در عملیات خود به قواعد حقوق بین‌الملل متعهد هستیم.

وی ادامه داد: ما برای حفظ جان غیرنظامیان صبر تاکتیکی و استراتژیک داریم و در حال آماده‌سازی حملات مزثری علیه حوثی‌ها هستیم.

لمالکی درباره منشأ سلاح‌های شبه‌نظامیان حوثی، اظهار داشت که «بندر حدیده شاهد قاچاق موشک‌های بالستیک توسط شبه نظامیان حوثی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید