سازمان ملل: در کنار زنان افغان هستیم و حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل دوشنبه 8 مارس به مناسبت «روز جهانی زن» اعلام کرد، این سازمان در کنار زنان افغان ایستاده است و باید زنان این کشور مورد حمایت قرار گیرند.

یوناما با نشر اعلامیه‌ای نوشت، در افغانستان، همه‌گیری کرونا تأثیر زیادی بر زنان و دختران داشته است به همین ترتیب، بهبود افغانستان از این بحران فرصتی برای ساختن یک جامعه عادلانه‌تر و فراگیرتر با حضور زنان در خط مقدم فراهم می‌کند.

دیبرا الینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت: «روند صلح رهبران قدرتمند زن افغان را به صحنه آورده است كه به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان مذاكره كرده و در جوامع خود از حل مسالمت‌آمیز منازعات حمایت نموده‌اند. توانمندسازی این زنان و گسترش مشارکت زنان، برای اطمینان از صلح عادلانه و پایدار که از حقوق همه افغان‌ها محافظت می‌کند، امری حیاتی خواهد بود».

در اعلامیه‌ای یوناما ذکر شده، در افغانستان 2021 همچنین فرصتی تاریخی برای صلح پایدار فراهم می‌کند که به نفع همه افغان‌ها خواهد بود. زنان باید در تمام سطوح روند صلح نقش اصلی را در تصمیم‌گیری داشته باشند .اما برای این کار آنها به حمایت همه بخش‌های جامعه، دولت و جامعه جهانی نیاز دارند.
براساس این اعلامیه: «امروز، افغانستان در مقابل فرصتی که در تاریخ این کشور نظیر آن نیست، ایستاده است. افغانستان باری دیگر می‌تواند برای هر زن، دختر، مرد و پسر کشوری بهتر و قوی‌تر بسازد. برای انجام این کار، زنان باید در خط مقدم و مرکز تصمیم‌گیری باشند، تا به صلحی برسند که برای آینده درخشان همه افغان‌ها به ثمر برسد».

سازمان ملل متحد تاکید کرده که این سازمان به حمایت خود از تمام تلاش‌ها در جهت برابری جنسیتی و همه فرصت‌ها برای زنان جهت مطالبه جایگاه شایسته‌شان در پست‌های رهبری ادامه خواهد داد.

شایان ذکر است که هرچند افغانستان از جمله کشورهای خطرناک برای زنان یاد می‌شود و همواره گزارش‌های مبنی به وجود خشونت علیه زنان در این کشور نشر شده است؛ اما دولت افغانستان با همکاری نهادهای جهانی تلاش جدی دارد تا فرصت‌هایی را برای رسیدن زنان به حقوق اساسی، برابری و عدالت جنسیتی ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید