علت ابتلای بشار اسد به کرونا احتمالا دیدار محرمانه وی با یک مقام ایرانی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه در پی دیدار محرمانه با یک مقام ایرانی که به دلایل امنیتی خبری از آن منتشر نشد، به ویروس کرونا مبتلا شد. اسماء الاسد همسر رئیس‌جمهوری سوریه هم به کرونا مبتلا شد که گمان می‌رود از بشار اسد به او منتقل شده باشد.

منابع خبری العربیه در دمشق گزارش کردند دلیل ابتلای رئیس‌جمهوری سوریه به ویروس کرونا، دیدار او با سورنا ستاری معاون رئیس‌جموری ایران است و این احتمالا بیماری از طریق یکی از اعضای هیات ایرانی به او منتقل شده باشد. این دیدار به دلایل امنیتی محرمانه مانده و تا کنون خبری درباره آن منتشر نشده بود.

Advertisement

سورنا ستاری معاون علمی رئیس‌جمهوری ایران روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 3 و 4 مارس 2021 در سفری دو روزه به دمشق پایتخت سوریه رفته بود و با رئیس‌جمهوری و تعدادی از دیگر مقامات این کشور دیدار کرد.

به دلایل امنیتی و به دلیل مکان دیدار، درباره دیدار ستاری و اسد خبری در رسانه‌ها منتشر نشد زیرا که اسد به دلیل تحولات امنیتی منطقه رفت و آمدهای خود را کاسته است و از این رو دیدار معاون رئیس‌جمهوری ایران با او با نادیده‌ گرفتن پروتوکل‌ها و در مکانی نامعلوم صورت گرفت.

احتمالا اسد پس از این دیدار به کرونا مبتلا شده باشد، به ویژه اینکه اطلاعاتی درباره تعداد افراد هیات ایرانی که با او دیدار کرده‌اند مشخص نیست. یک منبع خبری ویژه العربیه خبر داد آنها که به دیدار اسد رفته‌اند، از حلقه بسته پیرامون او نبوده‌اند و لذا این احتمال مطرح شده که یکی از اعضای هیات ایرانی کرونا را به او انتقال داده باشد.

اسد همچنین به صورت غیرعلنی در مراسم سوگواری یکی از چهره‌های نزدیک به خود که بر اثر کرونا جان باخته حضور یافته و احتمال ابتلای او به کرونا در این مراسم هم مطرح شده است.

پیش از این گزارش شده بود رئیس‌جمهوری سوریه از حضور خود در مراسم عمومی کاسته و تنها با افراد محدودی از حلقه پیرامونی خود که نام‌هایشان هم اعلام نشده دیدار می‌کند.

دفتر ریاست‌جمهوری سوریه روز دوشنبه 8 مارس 2021، از ابتلای «بشار اسد» و همسرس به ویروس کرونا خبر داد.

خبرگزاری رسمی سوریه در خبری فوری گزارش کرد که بشار اسد و همسرش به کووید19 مبتلا شده‌اند و «وضعیت آنها از نظر سلامتی پایدار است.»

در بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری سوریه آمده است: «تست کرونای بشار اسد و همسرش پس از مشاهده برخی علائم خفیف این بیماری، مثبت اعلام شد.»

در این بیانیه عنوان شده که اسد و همسرش «از نظر سلامتی در شرایط پایدار به سر می‌برند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید