امرالله صالح: معامله بر سر قانون اساسی هرگز پذیرفتنی نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان دوشنبه 8 مارس در مراسم یادبود از هفتمین سالروز درگذشت «مارشال محمدقسیم فهیم» معاون سابق رئیس‌جمهوری این کشور در کابل اعلام کرد، معامله بر سر قانون اساسی و حق رأی مردم این کشور هرگز پذیرفتنی نخواهد بود.

صالح می‌گوید: «سر اصل انتخابات اگر طالبان با ما به توافق برسند، ما می‌توانیم بالای تاریخ آن حرف بزنیم. اگرمعامله میان چند تن، نظام و دست‌آوردهای ما و حق مردم را بگیرد، ابدا به آن تن نمی‌دهیم».

صالح با اشاره به نامه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «ما از این نامه نه نگران استیم و نه هم در موقف ما تغییر آمده‌است».

صالح اضافه کرد، هرگاه در رابطه دوجانبه احترام متقابل وجود نداشته باشد، تمکین به «خواست‌های نا مشروع برای حذف حق رأی مردم ناممکن است».

او تاکید کرد، افغانستان به داشتن رابطه با آمریکا ارزش قائل است، اما کسی تحت هیچ شرایطی حق ندارد که مردم این کشور را از حق رأی محروم کند.

معاون رئیس‌جمهوری افغانستان اظهار کرد، غرب و آمریکا حق دارد درباره نیروهایشان در افغانستان تصمیم بگیرند، اما «این حق مشروع ما هم است که سرنوشت 35 میلیون انسان افغانستان را مطابق به تقویم دیگران، به سازش و معامله نگیریم».

او درباره نشست سیاست‌گران در ترکیه گفت، 20 تن با گرد آمدن در یک اتاق نمی‌توانند درباره سرنوشت مردم تصمیم بگیرند و مردم افغانستان صلح با عزت می‌خواهند.

نامه‌ای وزیر امور خارجه آمریکا به رئیس‌جمهوری افغانستان

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نامه‌ای به محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان فرستاد که در آن، از خروج کامل نیروهای ایالات متحده هشدار داده است.

روزنامه «هشت صبح» گزارش داد که ارگ ریاست جمهوری افغانستان دریافت این نامه از سوی خلیلزاد را تایید کرده است.

در این نامه آمده که واشنگتن قرار است از سازمان ملل بخواهد که نشستی بین‌المللی با حضور وزیران خارجه کشورهای منطقه از جمله روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و آمریکا برای بحث روی یک رویکرد مشترک در حمایت از صلح افغانستان ترتیب دهد.

در نامه‌ای که به رییس‌جمهوری افغانستان سپرده شده، آنتونی بلینکن گفته که مشابه این نامه را به عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور نیز فرستاده است.

وزیر خارجه آمریکا در این نامه توضیح داده که اما به این نتیجه رسیده است که بهترین راه برای منافع مشترک افغانستان و ایالات متحده این است که روند گفت‌وگوهای صلح سرعت پیدا کند و همه طرف‌ها به تعهدات خود پایبند باشند.

وزیر امور خارجه آمریکا نوشته است که از زلمی خلیل‌زاد خواسته شده که طرح‌های پیشنهادی و مکتوب خود را به هدف تسریع روند صلح در مورد راه حل سیاسی، گفت‌وگوها و آتش‌بس با دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در میان بگذارند.

به گفته او، این طرح‌ها نقشه‌ راهی برای روند صلح است، اما آمریکا قصد تحمیل آن را بر طرف‌ها ندارد. به باور بلینکن، این طرح‌ها دولت و طالبان را قادر می‌کنند که روی اصول بنیادینی که ترتیب قانون اساسی و حکومت آینده را هدایت می‌کند و نقشه‌ راه برای یک دولت فراگیر و آتش‌بس دایمی و جامع کار کنند.

او از رییس‌جمهوری افغانستان خواسته است که در مورد این طرح‌ها، موضع سازنده‌ای اختیار کند و با زلمی خلیل‌زاد درباره توسعه آن گفت‌وگو کند.

آنتونی بلینکن هم‌چنان گفته است که کشورش پیشنهادی را برای کاهش 90 روزه خشونت‌ها تهیه کرده است که هدف آن جلوگیری از آغاز حملات بهاری طالبان هم‌زمان با تلاش‌های دیپلماتیک برای حمایت از یک توافق‌ سیاسی در افغانستان است.

بلینکن تأکید کرده است که آمریکا هیچ گزینه‌ای را کنار نگذاشته است و در حال بررسی خروج کامل نیروهایش از افغانستان تا اول ماه مه است. به گفته وزیر خارجه آمریکا، با وجود کمک‌های این کشور به نیروهای امنیتی افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی، او نگران است که وضعیت امنیتی افغانستان بدتر شود و طالبان با سرعت مناطق بیش‌تری را تصرف کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید