استعفای سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبياء.. خیز سپاه براى كرسى رياست‌جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری سپاه پاسداران، حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران ایران در حکمی حسین هوشی سادات را به جای سعید محمد به سمت فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه منصوب کرد.

به گفته برخی منابع خبری، سعید محمد حدود دو ماه پیش درخواست استعفای خود را به فرمانده سپاه پاسداران داده بود. او در استعفانامه خود تلویحا از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده سخن گفته و آورده است: با توجه به برخی شایعات و بروز برخی شائبه‌های سیاسی- انتخاباتی و در راستای صیانت از قرارگاه خاتم الانبیاء، از سمت خود استعفاء می‌دهم.

پیش از این روزنامه جمهوری اسلامی در 9اسفند در خبری نوشته بود که سعید محمد با انتشار یک کلیپ سه دقیقه‌ای و سرود «نگهت آتشین، سخنت دلنشین» حضور خود در صحنه انتخابات را اعلام کرده بود.

هر چند حضور مستقیم نظامیان با استناد به سخنان رهبر پیشین ایران در سیاست منع شده بود اما نظامیان به ویژه منتسبان به سپاه پاسداران همواره در جمهوری اسلامی جایگاه‌های مهم سیاسی را به خود اختصاص داده‌اند.

حضور نظامیان با تصویب قانون اخیر انتخابات در ایران به طور رسمی مورد پذیرش قرار گرفت و همین امر باعث ترافیک نامزدی نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری آینده در خرداد 1400 شده است.

افزون بر سعید محمد، اخباری مبنی بر حضور حسین دهقان، محمدباقر قالیباف، محسن رضایی، علی لاریجانی، مهرداد بذرپاش و پرویز فتاح با پیشینه نظامی، به گوش می‌رسد.

به گفته ناظران فضای سیاسی ایران، حضور نظامیان با رضایت و چراغ سبز علی خامنه‌ای رهبر ایران میسر شده است. این حضور، با رویکرد او برای دولت آینده تحت عنوان «دولت جوان انقلابی» هماهنگ شده است.

در ماه‌های اخیر رسانه‌های نزدیک به رهبر ایران و جریان اصولگرا تلاش کرده‌اند با هنجارسازی، حضور نظامیان در قوه مجریه را امری ضروری برای عبور از شرایط کنونی ایران نشان دهند.

سخنان اخیر محسن رضایی در رابطه با برقراری روابط با آمریکا و سیاست‌های منطقه‌ای ایران که واکنش دولت روحانی را در پی داشت، نشانه‌ای از رویکرد نظامیان در صورت حضور در قوه مجریه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید