تصویری؛ پاپ واتیکان در سومین روز از سفر به عراق وارد اربیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پاپ واتیکان رهبر مسیحیان جهان یکشنبه 7 مارس در سومین روز از سفر تاریخی خود به عراق وارد اربيل شد.

پاپ فرانسیس در فرودگاه بین المللی اربیل در اقلیم کردستان عراق مورد استقبال نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق قرار گرفت. مسعود بارزانی شخصیت برجسته و یکی از بارزترین رهبران کرد عراقی نیز از او استقبال کرد.

رهبر کاتولیک‌های جهان قرار است پس از اربیل به شهرهای موصل و شهرک قره قوش نيز سفر كند. رهبر مسیحیان جهان در شهر اربیل با مسیحیان شمال عراق ملاقات و سپس از شهرهای موصل و قره قوش که رنج و مشقت 3 جنگ با سازمان‌های تروریستی مانند داعش و القاعده را تحمل کرده‌اند، بازدید خواهد کرد.

نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق نیز در توییتی از اشتیاق مردم این اقلیم برای استقبال از پاپ گفت و ابراز امیدواری کرد که سفر تاریخی رهبر کاتولیک های جهان به عراق باعث همزیستی مسالمت آمیز و هماهنگی بین مذاهب و اقوام مختلف در کشور شود و آینده بهتری را برای همه رقم بزند.

نیچروان بارزانی و پاپ فرانسیس در اربیل

بازدید پاپ فرانسیس از استان نینوا و مرکز آن شهر تاریخی موصل که مرکز جامعه مسیحیان عراق است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بویژه که کلیساها و صومعه‎های تاریخی این شهر طی دوران اشغالگری گروه تروریستی داعش به شدت تخریب شده است.

فرانسيس ىر اربيل


پاپ فرانسیس دوم روز گذشته با تأکید بر اینکه تروریسم به همه ادیان توهین می‌کند، خصومت، افراط گرایی و خشونت به نام دین را «خیانتی» بزرگ توصیف کرد.

او همچنین تروریسم را پدیده‌ای توصیف کرد که می‌خواهد از دین بهره برداری کند.

پاپ افزود:«ما باید مانع کسانی شویم که می‌خواهند از دین به عنوان پوششی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند، زیرا تروریسم و خشونت‌ هیچ ارتباطی با دین ندارد.«

پاپ فرانسیس اظهار داشت: «خصومت، افراط گرایی و خشونت از ادیان بوجود نمی‌آیند بلکه این ویژگی‌ها خیانتی به دین است. ما مومنان به دین نمی‌توانیم در برابر اهانت تروریسم به دین سکوت کنیم. ما بدون شک برای جلوگیری از سوء فهم و تحلیل غلط از دین باید جلوگیری کنیم نباید اجازه دهیم ابرهای تاریک نفرت بر نور آسمان غلبه کنند . همه ابرهای تاریک وحشت، جنگ و خشونت بر روی این کشور سایه انداخته و به همه جوامع قومی، دینی و مذهبی آن آسیب رسانده است».

کلیسای تاریخی در شهرک قره قوش
کلیسای تاریخی در شهرک قره قوش

پاپ فرانسیس عصر روز شنبه نیز در آخرین مرحله از روز دوم سفر خود به کلیسای جامع «مار یوسف الکلدانی» بغداد در منطقه الکراده رفته و آیین عشای ربانی را برگزار کرد.

پاپ فرانسیس پیش از آن نیز در شهر باستانی «اور» با نمایندگان مذاهب و ادیان گوناگون عراق دیدار دینی داشت. رسانه‌های جهان سفر پاپ به عراق و دیدار او با آیت الله علی سیستانی را به طور گسترده‌ای پوشش داده‌اند.

دیدار یک ساعته پاپ فرانسیس با آیت الله سیستانی، صمیمی توصیف شد. این دیدار با دو بیانیه از سوی دفتر آیت الله سیستانی در عراق و واتیکان خاتمه یافت.

پاپ واتیکان و آیت الله سیستانی

در بیانیه هر دو طرف بر همزیستی بین ادیان و مذاهب و مقابله با خشونت و تروریسم تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید