نماینده مجلس ایران:‌ تصویب FATF «بندی به پای اقتصاد کشور است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پذیرش لوایح گروه ویژه اقدام مالی اف‌ای‌تی‌افFATF در ایران تبدیل به کشمکشی میان‌ دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است.

در همین زمینه، علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران اظهار داشت: اف‌ای‌تی‌اف کمکی به رفع تحریم‌ها و انتقال پول به کشور و تسهیل مراودات کاری و پولی نمی‌کند بلکه بندی به پای اقتصاد کشور است.

او افزود: FATF آسیب‌پذیری ما را چند برابر می‌کند و اگر راهکاری برای دور زدن تحریم‌ها وجود داشته باشد تا نفت را صادر و پول رابه کشور منتقل کنیم، پذیرش FATF مانع از آن می‌شود.

او تصریح کرد: در واقع با پذیرش آن و به‌ اصطلاح شفاف‌سازی، دست‌های خود را در اقتصاد و دور زدن تحریم‌ها رو می‌کنیم و هیچ عقل سلیمی این را نمی‌پذیرد.

اظهارات زاکانی در حالی بیان شده که برخلاف او، روز جمعه 15 اسفند محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته بود: بحث ما در مجمع دو لایحه «پالرمو» و «CFT» است که در مجمع تشخیص مانده است. این دو لایحه برای روابط بانکی، شفافیت و مقابله با پولشویی بسیار مهم است.

واعظی همچنین گفته بود: این دو لایحه می‌تواند مقدار بار فشارهای مالی را بر روی ما کم کرده و تعامل ما را با کشورهای خارجی ارزانتر کند و در نتیجه مردم برای کالاها قیمت ارزانتری پرداخت می‌کنند.

پیش از این علی نیکزاد نائب رئیس مجلس ایران چهارشنبه 13اسفند در مخالفت با تصویب لوایح FATF اظهار داشته بود: اگر بخواهیم FATF را بپذیریم به معنای لو دادن راه‌های دور زدن تحریم است.

گروه ویژه اقدام مالی که در زمینه شفافیت مالی و مقابله با پولشویی در حوزه بین‌المللی فعالیت می‌کند، از ایران خواسته بود تا با اصلاح مواردی مشخص، ساختار مالی و بانکی خود را با قوانین و مقررات این سازمان بین‌المللی تطبیق دهد.

FATF توصیه‌هایی در رابطه تصویب کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (سی‌اف‌تی) به ایران کرده است.

این دو لایحه مدت‌هاست که در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاتکلیف مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید