محب: تنها مذاکره با طالبان افغانستان را به ثبات دایمی نمی‌رساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان یکشنبه 7 مارس در نشست «امن و ثبات» در کابل اعلام کرد، تنها مذاکره با طالبان این کشور را به ثبات دایمی نمی‌رساند، اما این مذاکرات به صلح موقتی با طالبان منجر خواهد شد.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» محب اضافه کرد، افغانستان در تاریخ خود «امن و ثبات» را تجربه نکرده است و ثبات به مهار آسان جنگ‌ها کمک می‌کند.

او اظهار کرد، مذاکرات کنونی می‌تواند سبب تشکیل جدید بین رهبران جمهوریت و طالبان شود و به جنگ جاری خاتمه دهد، اما برای تأمین صلح در افغانستان باید واقعیت‌ها را به صورت جدی در نظر گرفت؛ زیرا جنگ کنونی تنها ابعاد داخلی ندارد و عوامل بزرگی پشت سر آن نهفته است.

مشاور امنیت ملی افغانستان تاکید کرد، اگر جنگ افغانستان تنها بعد داخلی داشت تاکنون ادامه نمی‌یافت.

زلمی خیلیزاد به طالبان پیشنهاد ایجاد حکومت موقت را داده است

گزارش‌ها حاکی است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان برای تسریع روند صلح، پیشنهاد نشست مشترک رهبران افغانستان و طالبان را داده تا در مورد حکومت موقت بحث کنند.

روزنامه وال استریت ژورنال به تازگی در گزارشی اعلام کرد که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در نشستی با رهبران طالبان، در مورد ایجاد «حکومت موقت» بحث کرده است.

در همین حال، کاخ سفید اما این گزارش وال استریت ژورنال مبنی بر پیشنهاد خلیلزاد را رد کرده است.

کاخ سفید اعلام کرد: «ایالات متحده هیچ گونه پیشنهاد رسمی نمی‌دهد و به بررسی تمام گزینه‌های مربوط در مورد رویکرد آینده نیروها ادامه می‌دهد».

در بیانیه کاخ سفید آمده است که خلیلزاد در مورد طیف وسعی از روش‌ها برای پیشبرد دیپلماسی بحث کرده است، نه چیز دیگری.

از سوی دیگر، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: «خلیلزاد و تیمش در حال ملاقات با رهبران افغانستان و منطقه برای گفت‌وگو در مورد یک مسیر رو به جلو هستند، مسیری که نتایج با دوام به ارمغان می‌آورد. نتایج مذاکرات صلح افغانستان به عهده مردم افغانستان است. ما معتقدیم که این نتایج باید منعکس کننده آرزوهای مردم افغانستان باشد».

از سوی دیگر، نادر نادری عضو تیم مذاکرات افغانستان نیز گفت: «حکومت افغانستان هر گونه مسیر ممکن را بازنگری می‌کند تا صلح با عزت برای مردم افغانستان به دست آید. این نظام جمهوری بر مبنای فداکاری تعداد زیادی از مردم ما و شرکای بین‌المللی ما ساخته شده است. صلح آبرومندانه باید از این‌ها محافظت کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید