روحانی خواستار اجتناب اروپاییان از تهدید و فشار در مذاکره با ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در دیدار با سایمون کاوونی وزیر خارجه جمهوری ایرلند خواستار پرهیز هر گونه «تهدید و فشار» از سوی کشورهای اروپایی طی گفت‌وگو برای احیای مجدد برجام شد.

طبق اعلام وزارت خارجه ایرلند، سفر وزیر خارجه این کشور به تهران در راستای اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل بوده که چارچوبی برای اجرای توافقنامه هسته‌ای موسوم به برجام میان ایران و کشورهای 1+5 تعیین کرده است.

ایالات متحده در سال 2018 در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به طور یک‌جانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی را علیه ایران به اجرا گذاشت. اما دولت جدید آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن تمایل خود را جهت بازگشت به برجام اعلام کرده به شرط آن که ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای باز گردد. در مقابل، ایران اصرار دارد که برای بازگشت مجدد به روند مذاکرات می‌بایست ابتدا کلیه تحریم‌ها برداشته شوند.

روحانی در دیدار با وزیر خارجه ایرلند اظهار داشت: بهترین راه برای حل مشکلات با همکاران اروپایی در سطوح مختلف دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، مذاکرات مبتنی بر احترام متقابل و پرهیز از هرگونه تهدید و فشار است.

او با انتقاد از بی‌عملی اروپا نسبت به تعهدات برجامی، افزود: «ایران متعهد به برجام و حفظ آن بوده و تنها طرفی است که برای آن هزینه پرداخته است».

روحانی تاکید کرد: این وضع نمی‌تواند به همین شکل تداوم یابد و برای حفظ و احیای برجام اجرای کامل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل از سوی همه اعضای برجام ضروری است.

سه کشور اروپایی عضو برجام پنج‌شنبه گذشته از تصویب قطعنامه محکومیت ایران در نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژیاتمی به دلیل کاهش سطح تعهدات برجامی ایران خودداری کردند تا فرصتی مجدد به دیپلماسی بدهند.

روحانی بیان داشت که ایران همچنان مصمم به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

ایران پیش از کاهش سطح بازرسی‌ها از تاسیسات اتمی خود که قرار بود از 23 فوریه اجرا شود با رافائل گروسی مدیر کل آژانس جهت به تعویق انداختن آن تصمیم به توافقی سه ماهه دست یافت.

در همین زمینه، یک مقام دیپلماتیک فرانسوی اعلام کرد که عدم تصویب قطعنامه محکومیت ایران در نشست اخیر شورای حکام در پاسخ به «سیگنال های مثبت» تهران جهت ادامه مذاکرات و پاسخگویی ایران‌ بوده است.

به نوبه خود، وزارت خارجه ایران از این گام استقبال کرد و بیان داشت: «عدم تصویب قطعنامه، روند دیپلماتیکی که ایران و آژانس اخیرا آن را آغاز کرده‌اند را باز می‌گذارد».

قرار است وزیر خارجه ایرلند دیداری با ظریف وزیر خارجه ایران نیز داشته باشد.

جمعه گذشته ظریف در توییتی اعلام کرده بود: به عنوان وزیر خارجه به زودی طرح اقدام سازنده ایران را از طریق دیپلماتیک اعلام خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید