تشکیل پرونده‌ قضایی در فرانسه علیه بشار اسد به اتهام جنایت علیه بشریت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مازن درویش وکیل حقوقی و مدیر مرکز رسانه‌ای سوریه، روز یکشنبه 7 مارس گفت، دادخواست 3 سازمان فرانسوی و سوری علیه رژیم بشار اسد به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت که به دادگستری فرانسه ارائه شده بود، توسط دادگاه جنایی فرانسه در حال بررسی است.

گروه‌های سوری و فرانسوی در این دادخواست، رژیم بشار اسد را به دلیل حملات شیمیایی سال 2013 علیه غیر نظامیان در سوریه، به ارتکاب «جنایات علیه بشریت» و «جنایات جنگی» متهم کرده‌اند.

سه سازمان غیردولتی «مرکز سوریه برای رسانه‌ها و آزادی بیان»، «جامعه باز» و «بایگانی سوریه» پرونده را در دادگاه کیفری پاریس تشکیل دادند.

این سازمان‌های سه گانه دولت رژیم سوریه، لشکر چهارم به فرماندهی ماهر اسد، برادر بشار اسد و مرکز تحقیقات علمی را مسئول استفاده از سلاح شیمیایی گاز سارین در تابستان 2013 می‌دانند. در این حملات که در آگوست 2013 مناطق غوطه شرقی را هدف قرار داد، بیش از هزار غیرنظامی از جمله کودکان و زنان سوری کشته و صدها تن نیز مجروح شدند.

مازن درویش به العربیه گفت: «این دادخواست در وهله اول میراث تلاش‌های همکار حقوقی و مفقود الاثر ما رزن زیتونه است که هنگام هجوم شیمایی به غوطه شرقی حضور داشت».

او گفت:«نقض فاحش حقوق بشر از طریق صدها مدرک از قبیل فیلم‎ها ویدیویی و شهادت مستقیم بازماندگان که او جمع آوری کرده بود همچنین شواهدی و مدارکی زنده علیه افرادی که در این عمل جنایتکارانه دست داشتند فراهم شده است».

این وکیل سوری افزود:«مجموعه‌ای از فرماندهان عالی لشکر چهارم، کارمندان مرکز تحقیقات علمی و شخص ماهر اسد فرمانده لشکر چهارم اطلاعات نیروی هوایی ارتش سوریه در این جنایت ضد بشری دست داشتند».

او اظهار داشت : «امروز ما منتظریم دستگاه قضایی فرانسه نقش خود را ایفا کند. ما همچنین منتظر اقدام جدی دولت فرانسه كه دو سال پیش از طریق كنفرانس بین‌المللی پاریس، تلاش‌های بین‌المللی برای پاسخگویی رژیم سوریه به دلیل استفاده از سلاح های شیمیایی را دنبال کرده بود، هستیم».

گفتنی است که در سال 2013 سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه تحقیقی را انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که نیروهای رژیم سوریه با «گاز سارین» که نوعی سلاح شیمیایی است، به غوطه شرقی حمله کردند.

طبق گزارش اطلاعاتی فرانسه این حملات شیمایی به کشته شدن 1400 نفر منجر شده است. تحقیقات سرویس اطلاعاتی فرانسه در سال 2016 تکمیل و به سازمان ملل متحد ارائه داده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید