نگرانی آمریکا از برنامه موشکی ایران .. تهدیدی برای همسایگان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

منابع ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده در گزارشی اعلام کردند، موشک‌ها و پهپادهای ساخت ایران، امنیت منطقه را تهدید کرده و نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه را نیز به خطر می اندازد. بر اساس اين برآورد، این تهدید مداوم، بیانگر خطری جدی است.

در این زمینه، یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده، در مورد تسلیحات ایران، به العربیه و الحدث گفت: «سیاست ایالات متحده روشن است و ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.»
او با خاطرنشان ساختن این که «توسعه برنامه موشکی ایران در کنار جاه طلبی‌های اعلام شده هسته‌ای این کشور، یک نگرانی واقعی برای پنتاگون است» تأکید کرد دیپلماسی «نخستین راهکار » در این زمینه به شمار می‌آید.

او افزود: وزارت دفاع پیگیر ورود دیپلمات‌ها به این عرصه از موضع قدرت و اعتبار است».

بزرگترین تهدید

از سخنان مقامات آمریکایی چنین برداشت می ‌شود که ایران یک تهدید است، اما پروژه موشکی آن بیانگر تهدیدی بزرگتر است و ابزاری برای درگیری با آمریکایی‌ها و هدف قرار دادن آنها است.
مقامات نظامی و محافل پیگیر پرونده موشکی ایران در واشنگتن، اتفاق نظر دارند که موشک‌های ایران می‌توانند شمار زیادی از پایگاه‌‌های نظامی در منطقه عملیاتی فرماندهی مرکزی آمریکا را تهدید کنند.
آنتونی کوردسمان، از «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» می‌گوید: « علیرغم اینکه ایران فاقد موشک‌های قاره پیما برای تهدید خاک آمریکا است، اما پایگاه‌های آمریکا در منطقه و پایگاه‌های مشترک و سربازان و پیمانکاران غیرنظامی مستقر در منطقه در معرض تهدید است، و ایران می‌تواند به کشتی‌ها و هواپیماها حمله کند و لذا می‌توان گفت این کشور تهدیدی برای ایالات متحده است».

خطری جدی

مساله موشک‌های ایران بارها تنش بین تهران و واشنگتن را تا آستانه جنگ یا یک حمله نظامی پیش برده است. هنگامی که این موشک‌ها در آغاز سال 2020 پایگاه «عین الأسد» را هدف قرار دادند، مقامات آمریکایی اعلام کردند، کشته شدن حتی یک سرباز آمریکایی، به حمله مستقیم به ایران منجر خواهد شد. اماهیچ سربازی در آن هجوم کشته نشد و دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا دستور آغاز این حمله را نداد.

این خطر در زمان جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریكا، نیز ادامه داشته و او طرحی را برای مقابله با ایران بر اساس راهبرد سه اولویتی متشکل از «دیپلماسی، تنش‌زدایی و محافظت از آمریكایی‌ها، و نهایتا بازدارندگی» دنبال می‌کند، اما ایرانی‌ها نیز همچنان پیگیر کار توسعه برنامه موشکی خود هستند که عامل و افزایش نگرانی برای آمریکایی‌ها است.
برآورد آمریکایی‌ها بیانگر خطر آزمایش‌های ایران بر روی موشک‌هایی است که قادر به حمل ماهواره به مدار زمین هستند و آمریکایی‌ها ا از قصد واقعی ایران برای نصب کلاهک هسته‌ای بر روی این موشک‌ها، إحساس نگرانی می‌کنند.

موضوع موشک‌ها در میز مذاکره

اکنون آمریکایی‌ها به طور فعال به دنبال درج پرونده موشکی ایران در هر مذاکره‌ای با تهران هستند. اصل کلی این است که بمب هسته‌ای بسیار خطرناک است اما حمل آن نیاز به موشک دارد و بنابراین، باید با برنامه موشکی تعامل داشت.

بهنام طالبلو از «مرکز دفاع از دموکراسی‌ها» می‌گوید، اکثریت قریب به اتفاق مسئولان و جناح‌های قدرت در رژیم ایران از برنامه موشکی حمایت می کنند. او افزود که دلیل دیگر «رشد کیفی» برنامه موشکی طی دو دهه گذشته به امیر علی حاجی زاده، فرمانده هوا – فضای سپاه پاسداران است که بر زرادخانه موشک بالستیک ایران نظارت می‌کند.

سپاه پاسداران در کار ارسال موشک و پهپاد برای حوثی‌ها است که آنها را علیه شهرهای یمن، و همزمان علیه غیرنظامیان و مراکز عیر نظامی به کار می‌برد. به گفته آمریکایی‌ها، کشورشان با کمک شرکای خود در تلاش است تا جلوی رسیدن تسلیحات از ایران به حوثی‌ها را بگیرند.

آنها تأکید دارند که سپاه پاسداران در گذشته موفق شده، قطعات مجزای موشک‌ها را به حوثی‌ها تحویل دهد که پس از مونتاژ، بسیار زیانبار هستند، اما ایرانی‌ها اکنون به دلیل کوچکتر بودن پهپادها در کار قاچاق آن‌ها هستند که کاربردهای ویران کننده‌ای دارند.

مذاکره بر سر موشک‌ها

طالبلو افزود: «تلفیق برنامه موشکی و پهپادها و موشک‌های بالستیک به این معنی است که ایران از نظر توانمندی نظامی کلاسیک ضعیف است اما عملا دارای برنامه‌های استراتژیک و متنوع است که می‌تواند از آن استفاده کند، همان طور که در گذشته برای بازدارندگی و درگیر شدن با دشمنانش در منطقه، از آن‌ها استفاده کرد.»
اما آمریکایی‌ها ارزیابی متفاوتی از موضوع داشته و علاوه بر نگرانی شدید از برنامه موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، بر این باورند که ایرانی‌ها در حال توسعه تسلیحات خود هستند تا قدرتمندتر و تأثیرگذارتر شده و درموقعیتی برابر با ایالات متحده قرار بگیرند.

بر اساس این برآورد، تهران می‌داند نتیجه جنگ، بد خواهد بود و باید بر دیپلماسی تکیه کند، اما می‌خواهد از موضع قدرت وارد مذاکره شود تا بیشترین امتیاز ممکن را بگیرد.
با این حال، بزرگترین اخطار را آنتونی کوردسمان داده و با اشاره به این که اطلاعات موجود در خصوص برنامه موشکی از منابع عمومی و گزارش‌های مطبوعاتی تهیه می‌شود، خاطر نشان کرد که چه بسا جنبه خطرناک‌تر برنامه موشکی ایران هنوز پنهان مانده باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید