در انتظار پاسخ ایران .. آژانس خود را برای «بازرسی میدانی» آماده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بازرسان آژانس انرژی هسته‌ای سال گذشته 3 بار از پروژه تولید اورانیوم فلزی ایران بازدید کرده‌‌اند و اکنون خواستار بازدید جدیدی هستند.

روز پنج شنبه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی هسته‌ای از «مذاکرات فنی» با ایران در آوریل پیرامون نگرانی‌های مربوط به برنامه هسته‌ای آن کشور، از جمله کشف آثار اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده خبر داد. در همین راستا آژانس در حال آماده‌سازی برای دور جدید «تحقیقات میدانی» در سایت‌های هسته‌ای تهران، پس از بازگشت پرونده هسته‌ای ایران به میز مذاکره است.

نماینده ایران کاظم غریب آبادی، اعلام کرد که ایران درخواست جدیدی از آژانس انرژی هسته‌ای برای انجام بازرسی از پروژه تولید اورانیوم فلزی دریافت کرده است.

3 بازدید از پروژه تولید اورانیوم

وی در اظهارات عصر دیروز‌، با اشاره به اینکه بازرسان آژانس طی سال گذشته 3 بار از پروژه بازدید کرده‌اند، افزود که آنها در نیمه دوم سال 2020 دو بار عملیات «بازرسی میدانی» را در سایت مشخص شده انجام داده‌اند و افزود که آژانس دو ماه پیش سوالات جدیدی مرتبط با دو سایت هسته‌ای ایران مطرح کرده است.

ذخیره اورانیوم ایران 10 بار بیش از حد مجاز

شایان ذکر است آژانس در آغاز سپتامبر اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در حال حاضر ده برابر بیش از حد مجاز در توافق هسته‌ای 2015 است که توسط ایران با قدرت‌های بزرگ منعقد شده است.

با این حال، ایران و آژانس ماه گذشته به توافق موقتی دست یافتند تا بازرسان سازمان بتوانند کار خود را از سر گیرند. پس از تشدید تنش‌ها در دوره گذشته، ایران فعالیت بازرسان را کاهش داده و بازرسی‌های ناگهانی کارشناسان بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای را متوقف کرده بود.

انصراف اروپا از محکوم کردن ایران

اما انصراف بریتانیا، فرانسه و آلمان از ارائه پیش نویس قطعنامه در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی برای محکومیت اقدامات ایران در زمینه کاهش تعهدات در توافق هسته‌ای، باعث کاهش تنش‌ها شد و تهران آن را «روزنه امیدی برای جلوگیری از تنش غیر ضروری» دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید