ایران: موافقت با «تحقیقات میدانی» امتیازدهی به آژانس نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت پرونده هسته‌ای ایران به میز مذاکره، در حال آماده‌سازی برای اجرای دور جدید «تحقیقات میدانی» در سایت‌های این کشور است. کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس در این باره تاکید کرد که بازدید هیئت فنی از سایت‌های کشورش، امتیازدهی به کشورهای اروپایی نیست تا از قطعنامه شورای حکام علیه آن صرف نظر کنند، بلکه در «تداوم روابط موجود» است.
غریب آبادی شنبه 6 مارس، با نفی اتخاذ تدابیر جدید در ارتباط با آژانس افزود:«بایستی تاکید کنم هیچ ترتیبات جدیدی با آژانس، بعد از تفاهم مشترک اخیر در تهران، انجام نشده است. همانگونه که در نشست شورای حکام هم گفتم، تعاملات دو طرف در حوزه پادمان، موضوع جدیدی نیست و در تداوم روابط موجود می باشد.»
این مواضع پس از آن مطرح می شود که تهران درخواست تازه‌ای را از آژانس در مورد بازرسی از پروژه جدید تولید اورانیوم فلزی خود، دریافت کرد.


پرسش‌ها و علامت سئوال


غریب آبادی شامگاه جمعه گفته که بازرسان آژانس طی سال گذشته، 3 بار از این پروژه بازدید کردند و آنها در نیمه دوم سال 2020، دو بار عملیات «بررسی میدانی» را در سایت مشخص، انجام دادند.
به گفته او آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، دو ماه پیش، پرسش‌هایی را در خصوص دو سایت هسته‌ای، مطرح ساخت.
ایران و آژانس ماه گذشته به توافق موقتی دست یافتند تا بازرسان سازمان بتوانند کار خود را از سر گیرند. پس از تشدید تنش‌ها در دوره گذشته، ایران فعالیت بازرسان را کاهش داده و بازرسی‌های سرزده کارشناسان بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای را متوقف کرده بود.
انصراف بریتانیا، فرانسه و آلمان از ارائه پیش نویس قطعنامه در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی برای محکوم کردن اقدامات ایران در زمینه کاهش تعهدات برجامی، نیز باعث کاهش تنش‌ها شد و تهران آن را «روزنه امیدی برای جلوگیری از تنش غیر ضروری» دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید