اعتراض حامیان اسد علیه «بی‌تفاوتی» ایران و روسیه نسبت به بحران سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاهش بی‌سابقه ارزش لیر سوریه، بحرانی‌تر شدن وضعیت اقتصادی این کشور و نارضایتی شدید مردم از وخامت اوضاع معیشتی، اعتراض حامیان داخلی رژیم، علیه متحدانش یعنی ایران و روسیه را برانگیخته است.

گفتنی است روز چهارشنبه گذشته لیر سوریه از مرز 4000 مقابل هر دلار گذشت.

منتقدان نزدیک به دولت سوریه، تهران و مسکو را به سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی نسبت به بحران داخلی کشورشان متهم کردند.

در همین حال احمد ادیب الاحمد، استاد اقتصاد در دانشگاه «تشرین» و از حامیان دولت اسد، پیشنهاداتی برای جلوگیری از کاهش مداوم ارز و فروپاشی اقتصادی سوریه ارائه داده است.

الاحمد، مدیر وبسایت «شورای علویان در اینترنت» معتقد است ایران و روسیه نسبت به وضعیت سوریه بی‌توجه‌اند.

متوقف کردن توافق‌نامه‌ها با تهران و مسکو

الاحمد در واکنش به بی‌توجهی و غرق شدن اقتصاد سوریه در مشکلات، از دولت این کشور خواست تا تمام توافق‌های قبلی خود با تهران و مسکو را متوقف کند.

این استاد دانشگاه از طرحی به نام «طرح نجات» پرده برداشت و گفت این طرح شامل تعلیق توافق‌نامه‌ها دمشق با مسکو و تهران است.

او افزود:« لغو این توافق‌نامه‌ها تا زمانی ادامه خواهد داشت که این دو کشور به تعهدات اقتصادی و نظامی خود عمل كنند».

الاحمد خواستار به تعلیق انداختن این توافق‌نامه‌ها از طریق شورای امنیت شد.

او با اشاره به اینکه عملکرد روسیه و ایران سوریه را به مرز فروپاشی رسانده است، از دمشق خواست طی یک اعلامیه رسمی نارضایتی خود را از این دو کشور اعلام کند.

اخراج روس‌ها از پایگاه‌های سوریه

این استاد دانشگاه سقف پیشنهادات خود را تا حد تهدید به اخراج روس‌ها از پایگاه‌هایشان در سوریه بالا برد و حضور آنها را «بی فایده» توصیف کرد.

او افزود «اگر روس‌ها موشک‌های"S-300 " را به اسد تحویل ندهد، باید از سوریه اخراج شوند.

الاحمد در اظهارات خود فاش كرد كه سود سرمایه‌گذاری‌های روسیه و ایران در سوریه به طور كامل به مسكو و تهران برمی‌گردد.

او خواستار پرداخت سهم سوریه از سرمایه‌گذاری‌های ایران و روسیه در این کشور شد. الاحمد همچنین مسکو و تهران را به باج‌گیری جهت جلوگیری از سقوط نظام اسد متهم کرد.

مصادره املاک بازرگانان!

در مورد اوضاع داخلی، این استاد دانشگاه برخی از «بازرگانان و کارآفرینان را به دستكاری در نرخ مبادله‌ای لیر سوریه متهم كرد و گفت آنها هیچ اقدامی برای نجات كشور ارائه ندادند».

او خواستار مصادره املاک برخی از بازرگانان شد و برای خروج از وضعیت بحرانی موجود، از اسد خواست كه «بسیج عمومی» برای کنترل تمام مناطق کشور اعلام كند.

لازم به ذکر است که خشم هواداران رژیم اسد، از متحدان بارز آن یعنی مسکو و تهران پس از آن شدت گرفت که دمشق در بحران‌های اقتصادی غرق شده و از تأمین اساسی‌ترین نیازهای مردم عاجز شده است.

الاحمد چهارشنبه در پستی در حساب فیس‌بوک خود نوشت: «ایرانی‌ها و روس‌ها کمک‌های در حد مشتی گندم یا جرعه‌ای نفت خام» تقدیم می‌کنند.

متحدان رژیم سوریه، می‌گویند، تمام مناطق مهم این کشور از سواحل سوریه گرفته تا مقر پایگاه نظامی و بنادر این کشور همه تحت کنترل روسیه و ایران است.

ایران منطقه‌ای در امتداد مرز عراق و سوریه و مناطقی دیگر در صحرای استان حمص تا مرز لبنان را در سیطره نظامی و امنیتی خود دارد. همچنین شبه‌نظامیان حزب الله لبنان بیشتر مناطق مرزی سوریه با لبنان را تحت کنترل دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size