پاپ در قلب بغداد: خشونت و فساد بس است، صدای اسلحه‌ها را خفه کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان جهان که روز جمعه پنجم مارس 2021 برای سفری چند روزه به عراق رفت، در اولین ایستگاه سفرش در بغداد با برهم صالح و مصطفی الکاظمی رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر عراق دیدار کرد و بر اهمیت برقراری صلح و محکومیت خشونت و محافظت از حقوق همه گروه‌های سیاسی و دینی در این کشور تاکید کرد.

پاپ فرانسیس همچنین خواستار مقابله با آفت فساد و تقویت نهادها در عراق شود و گفت که خشونت، افراط‌گرایی، حزب‌گرایی و عدم مدارا باید پایان گیرد.

رهبر مسیحیان جهان از کشوری که جنگ آن را به ویرانی کشانده، درخواست کرد که «صدای اسلحه‌ها خفه شود.»
او ضمن اشاره به ضرورت مشارکت همه گروه‌های سیاسی، اجتماعی و دینی در زندگی عمومی، درباره اقدامات خشونت‌باری سخن گفت که عرق شرم را به پیشانی می‌آورند و عراق را سال‌ها متحمل درد و رنج کرد.
پاپ درباره اقلیت یزیدی در عراق هم گفت که آنها «قربانیان بربریت بی‌پروا و غیرانسانی» بوده‌اند.
او پیش از این در سخنان کوتاهی در هواپیما به خبرنگارانی که او را از رم به بغداد همراهی کردند، با اشاره به محدودیت‌های ناشی از کرونا، گفت از سفرهای جدید خوشحال است.
پاپ سفر به عراق را «سفری نمادین و ادای دین به سرزمینی که سال‌ها رنج کشید» توصیف کرد. این اولین سفر پاپ از زمان تاسیس جمهوری عراق به این کشور است.
در سایه تدابیر امنیتی شدیدی که دولت عراق اتخاذ کرد، کاروان پاپ از مسیرهای خالی عبور کرد و به دلیل قرنطینه کاملی که دولت در زمان حضور پاپ وضع کرد، هیچ کس از شهروندان اجازه حضور در مسیر او را نیافت.
پاپ 84 ساله که چند هفته گذشته واکسن کرونا را دریافت کرده بود، ماسک به صورت زد و گفت «باید از این دوران محنت خارج شویم، بهتر از گذشته و باید آینده را بر اساس آنچه ما را به هم پیوند می‌زند و نه آنچه ما را از هم جدا می‌کند، بسازیم.»
مسیر سفر رهبر معنوی 1.3 میلیارد مسیحی جهان در عراق 1445 کیلومتر خواهد بود و او در یکی از مهم‌ترین ایستگاه‌هایش در نجف به دیدار آیت‌الله علی سیستانی 90 ساله مرجع عالی شیعیان جهان خواهد رفت.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید