فوربس: آمریکا سامانه پدافند موشکی در سوریه و عراق مستقر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فوربس در گزارشی نوشت که ایالات متحده در پی هچوم «عین الاسد» قصد دارد به زودی یک سامانه پدافند موشکی در سوریه و عراق مستقر کند.

در این گزارش آمده که پدافند هوایی کوتاه‌برد Avenger «انتقام‌جو» مناسبترین سامانه در دسترس برای حفاظت از نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق در مقابل تهدیدهای فزاینده هواپیماهای بدون سرنشین دشمن است. Avenger با پرتابگرهای موشک FIM-92 Stinger برای محافظت از پیاده نظام در برابر هواپیماهایی در ارتفاع کم پرواز می‌کنند، موشک‌های کروز، هلی‌کوپتر و هواپیماهای بدون سرنشین طراحی شده است.

در گزارش مذکور به انتشار تصاویری از انتقال پدافند انتقام‌جو در اواخر فوریه در بزرگراهی از عراق به سوریه، در شبکه‌های اجتماعی اشاره شد که به احتمال زیاد این سامانه پدافند هوایی به نیروهای آمریکایی در منطقه دیرالزور شرقی سوریه تحویل داده شده است.

تا اوایل سال 2020، پایگاه‌های میزبان سربازان آمریکایی در عراق فاقد سیستم پدافند هوایی بودند. آسیب‌پذیری آنها زمانی نشان داده شد كه ایران در ژانویه 2020، در یك حمله تلافی‌جویانه به ترور قاسم سلیمانی، با موشكهای بالستیك به دو پایگاه آنها حمله كرد. هرچند در این حملات کسی کشته یا زخمی نشد، اما نشانگر تهدید جدیدی بود که نیروهای آمریکایی باید با آن مقابله می‌کردند. از آن زمان ایالات متحده موشکهای MIM-104 Patriot با ارتفاع زیاد را در کنار سامانه‌های کوتاه‌برد C-RAM در این پایگاه‌ها مستقر کرد.

در سالهای اخیر، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین‌ توسط بازیگران قدرتمند غیردولتی در سوریه و عراق افزایش چشمگیری یافته است. داعش پیشتر توانایی خود را در تبدیل هواپیماهای بدون سرنشین تجاری نسبتاً ساده به بمب‌افکن های کوچک به نمایش گذاشته بود.

در روزهای اخیر نیز 10 فروند موشک به پایگاه هوایی عین‌ الاسد که محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان الانبار در غرب این کشور بوده، پرتاب شده‌اند. منابع امنیتی غربی در این خصوص به خبرگزاری «فرانس پرس» گفته‌ بودند موشک‌هایی که با آنها پایگاه عین الاسد هدف قرار گرفته‌اند از نوع «آرش» ساخت ایران است که از دقت هدف‌گیری بالایی نسبت به موشک‌هایی که با آنها مواضع غربی در عراق هدف قرار گرفته شده، برخوردارند.
به احتمال زیاد، ایران توان خود را به شبکه گسترده شبه‌نظامیان شیعه خود در عراق و سوریه برای ساخت و بهره‌برداری از چنین هواپیماهای بدون سرنشین انتقال می‌دهد.

در همین راستا، در ادامه تنش‌های کنونی ایالات متحده و ایران، کاخ سفید 4 مارس استراتژی موقت امنیت ملی آمریکا را با محوریت بازدارندگی در برابر اقدامات خصمانه ایران منتشر کرد. کاخ سفید تاکید کرده که ایالات متحده با هدف از کار انداختن شبکه‌های تروریستی، بازدارندگی در برابر اقدامات خصمانه ایران و دفاع از منافع حیاتی آمریکا عزم آن دارد تا تعداد نیروهایش را در منطقه افزایش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید