چانه زنی روحانی در مورد بازگشت به تعهدات برجامی در ازای برداشتن تحریم‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایران بار دیگر با تکرار مواضع پیشین خود از زمان ورود جو بایدن به کاخ سفید، پنجشنبه 4 مارس از زبان حسن روحانی رئیس جمهوری، لغو تحریمها را پیش شرط بازگشت کشورش بە تعهدات برجامی عنوان کرد. شرطی که بارها بارها از سوی دولت ایالات متحده رد شده‌ است.

روحانی در نشستی در ارتباط با توسعه در وزارت کشور در سخنانی که بی شباهت به باج خواهی از آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای نبود، گفت: «مثل همیشه باز هم تکرار می‌کنیم فعالیت‌های هسته‌ای ما صد درصد صلح آمیز است و اگر آژانس می‌بیند هنوز با دلخواه خودش مقداری فاصله دارد، این اشکال آمریکاست. تحریم را بردارند بلافاصله روابط ما روابط گرمتری خواهد بود و بازرسان آژانس هم به خوبی و بدون هیچ مشکلی می‌توانند هر نظارتی در چارچوب قانون انجام دهند.»

او همچنین تاکید کرد: «برجام یک متن واحد و توافقی تمام شده است و مذاکره‌ای درباره برجام نخواهیم داشت.»

راهی طولانی

این در حالی است که واشنگتن روز گذشته بار دیگر عنوان ساخت که تهران برای برداشته شدن تحریم‌ها به تمامی تعهدات برجامی خود بازگردد. انتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان نمود: کاهش برخی تحریم‌ها در مقابل اقدامات عملی ایران خواهد بود، اما تا رسیدن به چنین نقطه‌ای فاصله طولانی وجود دارد.

او ادامه داد: اگر ایران تعهدات خود را در چارچوب برجام انجام دهد، ما هم همان کار را انجام خواهیم داد.

بلینکن در مصاحبه با شبکه پی بی اس تاکید داشت: ایران در مسیر اشتباه حرکت می‌کند. تهران همواره گام‌هایی جهت کاهش تعهدات و محدودیت‌های هسته‌ای برداشته و برنامه هسته‌ای خود را خطرناک‌تر کرده است.

دسترسی نامحدود بازرسان به تأسیسات هسته‌ای ایران بر اساس پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای، بخشی از برجام است که هدف آن، جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای از سوی ایران است.

مجلس ایران از دولت خواسته بود، طبق قانونی که در دسامبر گذشته تصویب شد، در صورت عدم لغو تحریم‌های ایالات متحده تا 23 فوریه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید