پیکارجویان «سید‌الشهداء» عراق عاملان موشك‌پرانى به فرودگاه اربیل را بيشتر بشناسيد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه مسئول یک گروه عراقی که به فرودگاه بین‌المللی اربیل در اقلیم کردستان عراق حمله موشکی کرده، اعتراف کرد یکی از اعضای گروه تحت امرش از اعضای شبه‌نظامیان «سید الشهداء» است، این سوال مطرح شد که این گروه شبه‌نظامی از کجا حمایت می‌شود و خاستگاه این پیکارجویان کجاست؟

به گفته یک مقام امنیتی اعتراف مسئول گروه حمله کننده به فرودگاه اربیل اولین نمونه از نوع خود است که یک گروه مسلح به شکل علنی متهم به حمله همزمان به منافع آمریکایی و عراقی می‌شود. این موضوع اهمیت شناخته شدن پس‌زمینه‌های این گروه شبه‌نظامی، رهبران و حامیان مالی و تسلیحاتی آن را دو چندان می‌کند.

گردان‌های سیدالشهداء یکی از گروه‌های شبه‌نظامی طرفدار ایران است که اولین بار در سال 2013 و به بهانه دفاع از اماکن مذهبی و دینی در عراق و سوریه ظاهر شد و به همراه دیگر گروه‌های عراقی بعدها در نبرد با داعش حضور یافت. فعالان عراقی گردان‌های سیدالشهداء را متهم می‌کنند که در سرکوب اعتراضات مردمی سال 2019 مشارکت داشت.

این گروه هم به مانند بخش اعظم گروه‌های شبه‌نظامی عراقی دیگر مطیع رهبر ایران «آیت‌الله» علی خامنه‌ای است و در نبردهای مختلفی در مناطق الضباطیه، شیخ عامر، جرف الصخر، هور الباشا، الکرمه، آمرلی، سامراء، سور شناس، تکریت و بیجی حضور یافته و به گفته منابع عراقی «جنایات بزرگی» در حق شهروندان بی‌دفاع این مناطق کرد که توسط سازمان‌ها و نهادهای حقوقی محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی رصد و گزارش شدند.

أبو آلاء الولائی، فرمانده کل گردان‌های سیدالشهداء به شمار می‌رود و دبیرکل گروه‌های شبه‌نظامی است و بارها به اطاعت از خامنه‌ای اعتراف کرده و از همین روست که نام «الولائی» را برای خود برگزیده است.

این گروه شبه‌نظامی در سال 2013 تشکیل شد و یکی از 67 گروه شبه‌نظامی است که در پی اختلافات رهبران تشکیلات حزب‌الله عراق سر برآورد و با جدا شدن حمید الشیبانی ملقب به ابو مصطفی الشیبانی -که تابعیت ایران و عراق دارد- از حزب‌الله، این گروه تشکیل شد.

الولائی رابطه بسیار خوبی با رهبران دیگر گروه‌های شبه‌نظامی عراقی و به ویژه آنها که مطیع امر رهبر ایران هستند، دارد. در دوران حکومت صدام حسین رئیس‌جمهوری فقید عراق به دلیل سرکشی و مشارکت در اقدامات خرابکارانه أبو آلاء الولائی سه بار به اعدام محکوم شد. در دوران حکومت آمریکا بر عراق پس از سال 2003 هم او به دلیل مشارکت در عملیات نیروهای حزب‌الله که نیروهای آمریکایی را هدف قرار می‌داد، به زندان افکنده شد.

گردان‌های سیدالشهداء بعدها به دستور ایران به سوریه رفت تا در کنار رژیم بشار اسد با ملت این کشور بجنگد. این گروه مسئولیت سرکوب نیروهای مخالف اسد و همچنین منع این نیروها از عبور از خط فاصل در منطقه غوطه شرقی در حومه دمشق را بر عهده داشت.

برآورد می‌شود که شبه‌نظامیان سیدالشهداء حدود 700 پیکارجو در سوریه دارند و از زمان مشارکت در جنگ داخای این کشور تعداد چشمگیری از آنها کشته شدند. از مهم‌ترین نبردهایی که شبه‌نظامیان سیدالشهداء در آن مشارکت کردند، نبردهای منطقه سیده زینب و غوطه شرقی است. آنها در نبرد «شیخ مسکین» در دسامبر 2014 هم مشارکت داشتند.

با ورود داعش به شهرهای مختلف عراق، بخش اعظم نیروهای سیدالشهداء عقب‌نشینی کرده و در چارچوب نیروهای حشد الشعبی به مبارزه پرداختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید