‌موافقت ایران برای ارائه توضیحات پیرامون برنامه هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنجشنبه 4 مارس تأکید کرد که ایران پس از رایزنی‌های فشرده، با روشن کردن بسیاری از موارد بحث برانگیز درباره برنامه هسته‌ای خود، موافقت کرد.

رافائل گروسی در سخنان خود به العربیه گفت: «موضوعاتی که تهران با همکاری در مورد آنها موافقت کرد، مربوط به ماده اورانیوم است که ما در تاسیسات اعلام نشده اتمی، یافته‌ایم.»

او همچنین از آغاز جلسات فنی در ایران در ابتدای آوریل آینده خبر داد و افزود: «امیدوارم نتایج فنی یا سیاسی حاصل شود.»

پاسخ‌های رضایت بخش

گروسی خاطرنشان کرد: شورای حکام که شامل 35 کشور است، از این توافق استقبال کرده و آن را دلگرم کننده خواند.

او افزود: «ما پرسش‌های جدی در مورد برنامه هسته‌ای ایران داریم که نیاز به پاسخ دارند اما هنوز پاسخ درخور و معتبری نگرفته‌ایم»

گروسی همچنین با تاکید بر این که «برای به دست آوردن پاسخ‌های رضایت بخش، باید مذاکره مستقیم با ایران صورت بگیرد»، خاطرنشان کرد که اگر ایران نیت خوبی داشته باشد، می‌توان به راه حل‌هایی دست یافت.

تردیدها‌ی نیازمند به توضیح

گروسی تأكید كرد كه گفت‌وگو با ایران بر شك و تردیدهایی متمركز خواهد شد كه نیاز به توضیح دارند اما در هر صورت، پیشبرد امور با تهران اهمیت دارد ولی این امر هیچ ارتباطی با از سرگیری کامل كار بازرسان ندارد.

شایان توجه است که تهران در هفته‌های اخیر، گام‌های جدیدی را در مسیر خروج از برجام برداشته است، از جمله انتقال به سطح غنی سازی 20 درصدی اورانیوم، تولید اورانیوم فلزی و کاهش کار بازرسان المللی که هدف از آن‌ها، زیرفشار گذاشتن ایالات متحده برای برداشتن تحریم‌هایی است که اقتصاد ایران را در منگنه قرار داده‌است.

مجلس ایران از دولت خواسته بود، طبق قانونی که در دسامبر گذشته تصویب شد، در صورت عدم لغو تحریم‌های ایالات متحده تا 23 فوریه، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

با این حال، طرفین در حاشیه سفر گروسی به تهران، به توافقی موقت دست یافتند.

سازمان انرژی اتمی ایران نیز تصریح کرد که بر اساس این توافق جدید، دوربین‌های نظارتی در برخی از تأسیسات نصب خواهند‌شد، اما تهران در صورت لغو تحریم‌ها طی سه ماه آینده، مواد ضبط شده این دوربین‌ها را حفظ کرده و آنها را به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خواهد‌ داد و درغیر این صورت، اقدام به نابود کردن محتوای دوربین‌ها خواهد‌ کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید