پیشنهاد قانونی جديد در آمریکا برای منع تروریست‌ها از شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا روز پنجشنبه 4 مارس طرحی از یک لایحه ارائه دادند که به موجب آن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه تروریست‌ها و حامیان آنها نه تنها شامل ممنوعیت‌ سفر به ایالات متحده و فعالیت مالی شود بلکه باید شامل ممنوعیت دسترسی آنها به شرکت‌های رسانه‌ای مانند توئیتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی در ایالات متحده شود تا افراد تروریست و حامیان آنها نتوانند از این سکوهای رسانه‌ای برای ترویج اهداف تروریستی خود استفاده کنند.

این طرح از سوی تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه‌ از جمله آندی بار، جیم بانکس، جو ویلسون و 40 عضو دیگر کمیته RSC مجلس نمایندگان پیشنهاد شده و در حال بررسی است.

آندی بار در مصاحبه با «فاکس نیوز» گفت: «قانون کنونی ایالات متحده به شرکت‌های فناوری بزرگ مانند توئیتر و غیر به تروریست‌ها، حامیان آنها و دیکتاتورهایی چون علی خامنه‌ای رهبر ایران، اجازه می‌دهد تا به صورت رایگان از پلتفرم این شرکت‌ها برای اهداف خود و ترویج گفتمان تروریستی‌شان استفاده کنند.»

او افزود: «شرکت‌های بزرگ رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی نباید پلتفرم ستمگرانی مانند رهبران ایران بخصوص علی خامنه‌ای باشند».

گفتنی است که به موجب قانون تحریم‌های کنونی آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده صلاحیت دستور منع رسانه‌های اجتماعی یا اعمال تحریم تروریست‌ها را ندارد. مفاد قانون سال 1976 و اصلاحاتی که در سال‌های 1988 تا 1994 بر آن اجرا شد، رئیس جمهور حق سازماندهی یا ممنوعیت هر چیزی درباره آزادی خدمات اطلاع رسانی را چه مستقیم و چه غیر مستقیم را ندارد.

طبق این اصلاحات، رئیس جمهوری هیچ قدرتی برای تنظیم یا ممنوعیت کار رسانه‌ها چه به طور مستقیم یا غیرمستقیم را ندارد.

لایحه پیشنهادی قانون جدید ارائه شده از سوی جمهوری‌خواهان، به رئیس جمهوری حق می‌دهد تا ارائه دهندگان خدمات رسانه‌ای مانند توییتر، فیس بوک، و اینستگرام و یوتیوب، در صورت ارائه سکوی تبلیغاتی به تروریست‌ها، را مجازات کند.

لایحه جدید علاوه بر تحریم‌های اقتصادی، ممنوعیت خدمات رسانه‌ای برای افراد و اشخاص مرتبط با تروریسم را در نظر گرفته و از رسانه‌های اجتماعی خواسته شده ضمن حفظ اصل اطلاع رسانی و دسترسی مردم به اطلاعات آزاد تروریست‌ها را تحریم کند».

مسدود کردن حساب توییتر خامنه‌ای

شرکت توئییتر در تاریخ 21 ژانویه 2021 حساب توئیتری منسوب به وبسایت علی خامنه‌ای رهبر ایران را مسدود کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که حساب خامنه‌ای عکسی را منتشر کرده بود که به نظر می‌آمد در آن دونالد ترامپ در زمین گلف خود مشغول بازی است.
توئیتر همزمان با مسدود کردن حساب خامنه‌ای نوشت، این حساب به دلیل نقض قوانین توئیتر از دسترس خارج شده است.

در پوستر به نقل از خامنه‌ای نوشته شده «انتقام حتمی است» لذا توئیتر این را به مثابه تهدید تلقی کرد و حساب رهبر ایران مسدود شد.

توئیتر اخیرا حساب دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا را نیز مسدود کرده و او را به تشویق علیه خشونت متهم کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید