وال استریت ژورنال: راهبرد جدید بایدن منجر به ادامه منازعه یمن خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه وال استریت ژورنال، رویکرد دولت بایدن در برخورد با مسائل خاورمیانه را مورد انتقاد قرار داد و در سرمقاله خود تأکید کرد که دولت بایدن در هفته‌های آغازین ریاست‌جمهوری او، ضمن انتقاد از متحدان خود در خاورمیانه، عملاً امتیازاتی را به ایران داد. حال باید دید که اوضاع تا این لحظه چگونه به پیش می‌رود؟

در این سرمقاله آمده‌است: تل آویو دوشنبه گذشته، ایران را به مسئولیت درانفجار کشتی تجاری اسرائیلی در آخر هفته متهم کرد و تهران درخواست‌های ایالات متحده و اروپا برای مذاکره مجدد در مورد برجام را نپذیرفت. در همین گیرو دار شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حملات موشکی و پهپادی خود به سعودی را افزایش دادند.

این درحالی بود تیم بایدن ظاهراً امیدوار بود که «تجدید سازمان» روابط میان آمریکا و متحدانش در خاورمیانه که در سال 2015 وارد نبرد با قدرت‌گیری حوثی‌ها شدند، منجر به پایان یافتن جنگ در این کشور شود.

وزارت امور خارجه آمریکا در اوایل ماه فوریه عنوان ساخت که این گروه را دیگر به عنوان یک تروریستی تلقی نخواهد کرد، اما چند روز بعد مجبور شد بیانیه‌ای صادر کند که «از ادامه حملات حوثی‌ها به شدت ناخشنود است.»

آمریکا بشدت حملات حوثی‌ها را محکوم کرد

این روزنامه افزود: حملات حوثی‌ها ادامه یافت تا جایی که وزارت امور خارجه آمریکا یکشنبه گذشته گفت: «ایالات متحده حملات حوثی‌ها به مراکز غیرنظامی و مسکونی سعودی را به شدت محکوم کرده و از حوثی‌ها می‌خواهد به این حملات هولناک پایان دهند.»

اما چرا حوثی‌ها باید به این خواسته اهمیت دهند در حالی که آمریکا بدون گرفتن هیج امتیازی اقدام به مشروعیت بخشیدن به آن‌ها کرده و در حال تدوین استراتژی جذب حامیان آن‌ها در تهران است؟ در همین اثنا سعودی در وضعیت منفعلانه‌ای قرار دارد زیرا واشینگتن از سطح ائتلاف خود کاسته و فروش تسلیحات به سعودی را محدود کرده‌ است.

وال استریت ژورنال درپایان این سرمقاله چنین جمع‌بندی می‌کند که «دولت بایدن در واقع می‌خواهد به کابوس انسانی جاری در یمن بپردازد، اما پند دهی و کمک‌رسانی در یمن دردی را دوا نخواهد کرد که به عرصه‌ای برای زیاده‌خواهی‌های امپریالیستی تهران، تبدیل شده‌است. تا زمانی که آمریکا، حافظ استراتژی ایران در یمن باشد، آشوب در خاورمیانه ادامه یافته و ثبات یمن، دست نیافتنی خواهدبود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید