هشدار شماری از نمایندگان کنگره به بایدن در مورد فریب نخوردن از ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چند تن از اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به جو بایدن رئیس‌جمهوری این کشور هشدار دادند که فریب ایران را نخورده و بدون گرفتن ضمانت‌های گسترده‌تر، به برجام بازنگردد.

در جریان جلسه تأیید انتصاب وندی شرمن به عنوان معاون وزیر خارجه آمریکا، رابرت منندز سناتور دموکرات گفت: «بازگشت به برجام بدون تدابیر مشخص برای مقابله با فعالیت‌های خطرناک و بی‌ثبات کننده ایران، کافی نخواهد بود.»

ایران دولت بایدن را می‌آزماید

جیم ریش سناتور جمهوری‌خواه نیز با تأکید بر این که «هر توافق جدید با ایران باید معاهده‌ای باشد که از سوی سنا تصویب گردد»، خاطر نشان ساخت که «ایران، دولت کنونی را می‌آزماید و نحوه پاسخ دهی دولت بایدن، مهم خواهدبود و برداشته نشدن تحریم‌ها می‌بایست به عنوان شرط بازگشت به مذاکره با ایران در نظر گرفته شود»

ریش افزود که «برجام توافقی میان ایران و آمریکا نبود بلکه میان ایران، اوباما و جان کری (وزیر خارجه آمریکا دردوران اوباما) بود.»

وضعیت ژئوپلتیکی عوض شده ‌است

وندی شرمن نامزد منصب معاون وزیر امور خارجه، در مورد برجام گفت: «سال 2021، سال 2015 یا 2016 نیست که ما اجرای برجام را آغاز کردیم. جغرافیای سیاسی تغییر کرده و بنابراین تعامل آینده با ایران باید تغییر کند.»

شرمن در مورد دیدارهای خود با مقامات ایرانی طی چهار سال گذشته گفت: محور دیدارهای من با مسئولان ایرانی، آزاد سازی آمریکایی‌ها از زندان‌های ایران و متقاعد کردن ایرانی‌ها به عدم نقض برجام بود.»

برد شرمن، عضو دموکرات کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز به نوبه خود گفت: «ایران از حوثی‌ها، حماس و حزب‌الله حمایت می‌کند و این‌ها تنها سازمان‌هایی هستند که با نامشان با حرف «ح» آغاز می‌شود.»

جودی هایس سناتور جمهوری‌خواه نیز گفت: «هیچ نقش بین‌المللی برای ایران تا زمانی که حمایت خود از تروریسم را متوقف کند، نباید وجود داشته‌باشد. امیدوارم که دولت بایدن مانند دولت ترامپ، قاطعانه در برابر ایران بایستد.»

ماریو دیاز بالارت نماینده جمهوری‌خواه نیز گفت: «ایران، سفیر سعودی را در واشینگتن هدف قرار داد و از عوامل خود برای گسترش خشونت در لبنان و یمن استفاده کرد. من با توافق هسته‌ای اوباما مخالفم که به دولت تروریستی ایران کمک کرد بدون اینکه هیچ امتیازی از ایران درمورد ایجاد تغییرات دموکراتیک یا آزادی زندانیان سیاسی بگیرد.»

گفتنی است که دولت بایدن قصد خود را برای بازگشت به برجام نشان داده اما آن را مشروط به بازگشت ایران به تعهدات برجامی کرده‌ است. از سوی دیگر تهران با تأکید بر اولویت برداشته شدن تحریم‌های ایالات متحده، خاطر نشان ساخته دراین صورت به احترام کامل به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت.

شایان توجه است که برنامه موشک‌های بالستیک، پشتیبانی از شبه نظامیان منطقه‌ای و سایر موارد نگران گننده، بخشی از برجام نیستند.

این در حالی است که بایدن متعهد شده، با «فعالیت‌های بی‌ثبات کننده» به رهبری ایران در منطقه، مقابله کند. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز گفته ‌است که به دنبال «گسترش و تقویت» توافق با ایران است و واشینگتن می‌کوشد «با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و ساخت موشک‌های بالستیک» مقابله کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید