ناتو: حضور ما در عراق به دعوت دولت بوده و صرفا جنبه مشورت‌دهی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرمانده ناتو در عراق، پنجشنبه 4 مارس تأکید کرد که نیروهای ناتو به دعوت دولت عراق در خاک این کشور حضور دارند.

ژنرال پیر اولسن در اظهاراتی به «العربیه» عنوان ساخت که نیروهای ناتو برای ایجاد امنیت در کشور با دولت عراق همکاری کرده و گسترش حوزه مأموریت آنها فقط با درخواست مقامات رسمی عراق، امکان‌پذیر است.

اولسن افزود: «هیئت اعزامی ما، صرفا ماموریت مشورت‌دهی دارد و ما در عملیات جاری علیه داعش یا دیگران، دوره‌های آموزشی ارائه نمیدهیم».

گسترش حوزه ماموریت

اولسن با بیان این که روند گسترش حوزه مأموریت، هنوز آغاز نشده، گفت: این موضوع پس از درخواست دولت عراق و موافقت 30 کشور عضو ناتو، خواهد بود». او افزود: «ما به حاکمیت عراق احترام گذاشته و با هماهنگی با دولت این کشور کار می‌کنیم.»

او همچنین تاکید کرد که فعالیت ناتو محدود به بغداد بوده و در صورت درخواست دولت عراق، ممکن است در دیگر مناطق نیز گسترش یابد. اولسن توضیح داد: «ما در اردوگاهی در بغداد هستیم که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در آن حضور دارند، اما کار ما جدا است.»

فرمانده ناتو در عراق افزود: «هیچ تغییری در وظایف ناتو در عراق پیش‌بینی نمی‌شود و ماموریت هیئت صرفا جنبه رایزنی داشته و بدون پشتیبانی عملیات جنگی خواهد بود.»

شایان ذکر است که موضوع افزایش شمار نیروهای ناتو در عراق اخیراً بسیار درسطح محلی و بین‌المللی مطرح شده و ینس استولتنبرگ دبیرکل این ائتلاف نظامی، ماه گذشته تأکید کرد که ناتو تصمیم گرفته حوزه مأموریت آموزش نیروهای عراقی را گسترش دهد و به همین منظور نیروهایش را از 500 به 4000 نفر افزایش دهد.

به گفته او ماموریت ناتو در گستره جغرافیایی، به تدریج گسترش خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید