مخالفت آمریکا با تحقیقات دادگاه لاهه درباره جنایت‌های جنگی در سرزمین‌های فلسطینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 3 مارس 2021 ضمن تاکید بر حمایت از اسرائیل «مخالفت شدید» خود را با تحقیقاتی که دادستانی کل دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه درباره جنایت‌های جنگی احتمالی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین آغاز کرده، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، نید پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی کنفرانسی خبری درباره تحقیقاتی که دادستانی کل دادگاه بین‌المللی کیفری درباره جنایت‌های جنگی احتمالی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین آغاز کرده، گفت:« ما به شدت مخالفیم و درباره اعلامیه دادستانی کل دادگاه بین‌المللی کیفری برای آغاز تحقیقاتی درباره اوضاع فلسطینی، احساس نا‌امیدی می‌کنیم».

پرایس ضمن اشاره به این‌که تل‌آویو با اختصاص دادگاه مخالف است، افزود:« به تعهدات قوی‌مان در قبال اسرائیل و امنیت آن و از جمله به مخالفت با اعمالی که اسرائیل را به طور غیرعادلانه‌ای هدف قرار می‌دهند، ادامه خواهیم داد».

از سویی و علی‌رغم مخالفت‌های شدید اسرائيل و آمریکا، فاتو بنسودا دادستان کل دادگاه بین‌المللی کیفری که مقر آن در شهر لاهه هلند است، چهارشنبه از آغاز تحقیقاتی رسمی درباره اوضاع سرزمین‌های فلسطینی شامل نوار تحت محاصره غزه و کرانه باختری اشغالی خبر داد.

ایالات متحده در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا تحریم‌هایی را علیه فاتو بنسودا دادستانی کل دادگاه بین‌المللی کیفری که تحقیقاتی را نیز درباره جنایت‌های جنگی احتمالی آمریکا در افغانستان آغاز کرده بود، اعمال کرد.

از طرفی جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا هر چند گفته که کشورش سیاست همکاری بیشتر با دادگاه بین‌المللی کیفری را در پیش خواهد گرفت، دولت او اما در جهت رفع تحریم‌های اعمال شده بر بنسودا اقدامی نکرد.

در همین راستا نید پرایس نیز گفته: «ما متعهد به تقویت روند تحقیقات، احترام به حقوق بشر و تحقق عدالت برای قربانیان جنایت‌ها هستیم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «به همان اندازه که با اقدامات دادگاه بین‌المللی کیفری درباره اوضاع فلسطینی و بالطبع درباره افغانستان مخالفیم، بازنگری دقیقی را درباره تحریم‌ها انجام خواهیم داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید