سعودی: مهار نکردن تهدید ایران در بردارنده خطر برای منطقه و جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اقدامات اخیر ایران در راستای تضعیف برجام که آخرین آن‌ها، کاهش کار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در تأسیسات اتمی این کشور بود، عبدالله بن خالد آل سعود نماینده سعودی در آژانس اتمی، پنجشنبه 4 مارس تأکید کرد که مهار نکردن تهدیدات ایران، قطعاً منجر به بی‌ثباتی در منطقه و جهان خواهد شد.

او در سخنرانی در شورای حکام افزود که جامعه جهانی باید موضع قاطعی اتخاذ کند تا باج‌خواهی و اقدامات تحریک آمیز تهران را متوقف سازد.

او همچنین تأکید کرد که مسئولیت حفظ سیستم پادمان که در معرض خطر است، به عهده کشورهای عضو شورای حکام بوده و ایران به سیاست باج خواهی هسته‌ای اعتقاد دارد و همچنان زمینه دستیابی به سلاح هسته‌ای را فراهم می‌کند.

نیاز به پاسخ‌های ایران داریم

شایان توجه است که شورای حکام، شامل 35 کشور، به صراحت تأکید کرده که پرسش‌های جدی در مورد برنامه هسته‌ای ایران دارد که این کشور باید به آن‌ها پاسخ دهد.

نماینده سعودی در شورای حکام همچنین افزود: «برای به دست آوردن پاسخ‌های رضایت بخش باید مذاکره مستقیم با ایران صورت بگیرد و اگر ایران حسن نیت داشته باشد، می‌توان به راه حل‌هایی دست یافت.»

نگرانی بین‌المللی

ایران با هدف زیر فشار گذاشتن ایالات متحده برای لغو تحریم‌هایی که اقتصادش را فلج کرده، اقدامات جدیدی را در در راستای خروج از برجام از جمله انتقال به سطح غنی سازی 20 درصدی اورانیوم، تولید اورانیوم فلزی و کاهش کار بازرسان بین‌المللی، عملی کرده ‌است.

گفتنی است که مجلس ایران از دولت خواسته بود، طبق قانونی که در دسامبر گذشته تصویب شد، در صورت عدم لغو تحریم‌های ایالات متحده تا 23 فوریه، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید