سرور دانش: هیچ طرح صلحی نباید تنها به خواست خارجی‌ها مطرح شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 4 مارس در مراسم گرامی‌داشت از بیست و ششمین سالروز جان باختن عبدالعلی مزاری «شهید وحدت ملی» افغانستان در تالار لویه جرگه در کابل گفت، هیچ طرح صلحی نباید تنها براساس خواست خارجی‌ها مطرح شود.

براساس اعلامیه‌ای دفتر مطبوعاتی معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان، دانش اضافه کرد: «دولت افغانستان از هر نوع طرح معقول برای تأمین صلح در کشور حمایت می‌کند، اما هیچ طرحی نباید در غیاب دولت افغانستان و تنها بر اساس خواست خارجی‌ها مطرح شود».

او اظهار داشت، هر نوع طرح صلح باید با حفظ نظام سیاسی و تداوم قانون اساسی همراه باشد و طرح حکومت موقت یک نوع عقب‌گرد و به معنای فروپاشی نظام کنونی است و «ما طرحی را که منجر به فروپاشی نظام کنونی و لغو قانون اساسی شود، نمی‌پذیریم».

دانش تاکید کرد، گروه طالبان به طور رسمی یا غیر رسمی از همه خواستار بیعت به نظام امارت هستند و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این اندیشه خود را تغییر داده باشند.

سرور دانش علاوه کرد، واقعیت این است که اگر گروه طالبان تصمیم جدی برای رسیدن به صلح نداشته باشند، حکوت افغانستان هرچه شعار صلح سر دهد و تلاش کند، صلح تحقق نمی‌یابد.

معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان گفت: «صلح با تضرع و مظلوم نمایی به دست نمی‌آید و صلح یک جانبه، معنایی جز تسلیم شدن ندارد و در چنین صلحی نه عزت وجود دارد، نه عدالت و نه پایداری».

سرور دانش بیان کرد: «برای تحقق صلح پایدار در کشور، طالبان، کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی باید تضمین کنند که استقلال افغانستان و مصئونیت آن از حملات تروریستی و جنگ‌های نیابتی حفظ و تأمین می‌گردد».

او تاکید کرد، افغانستان نباید یکبار دیگر به مرکز تروریسم بین‌المللی تبدیل شود و این مسئولیت مشترک مردم و دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی است که نگذارند چنین شرایطی در این کشور حاکم شود.

شایان ذکر است که در این روزها دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه قطر ادامه دارد و میزان خشونت‌ها در این کشور نیز افزایش یافته است.

همچنان شیرمحمد عباس استانکزی معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر اخیراً در سفری به روسیه اعلام کرد، اگر محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان استعفا کند، طالبان صلح می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید