افراد چاق نیاز به دوز سوم واکسن کرونا دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بررسی‌های جدید نشان داده از آنجا که بدن افراد چاق 2 تا 3 برابر کمتر از افراد معمولی پادتن تولید می‌کند، این افراد برای ایمن شدن در برابر ویروس کرونا، باید به جای 2 بار، 3 بار واکسن کرونا تزریق کنند.

خبرگزاری تاس روسیه گزارش کرد پژوهشگران انستیتوی درمان‌های طبیعی در رم در پژوهش‌های درباره ارتباط شاخص توده بدنی«بی ام آی» و پاسخ به واکسن کرونا، دریافتند که افراد چاق ممکن است نیاز به دوز سوم واکسن کرونا داشته باشند.

در این پژوهش ایتالیایی میزان ایمنی 250 پزشک که داوطلبانه با واکسن فایزر واکسینه شدند، بررسی شد و نتایج نشان داد که بدن افراد چاق پس از واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا، 2 یا 3 برابر کمتر از افراد بدون اضافه وزن، پادتن می سازد.

بر اساس نتایج این پژوهش که در تارنمای پزشکی «مد آر ایکس آی وی» منتشر شد، همه شرکت کنندگان در این آزمایش پس از دریافت دوز دوم واکسن «بی ان تی 162 بی 2»، روند ایجاد مصونیت در برابر ویروس کرونا در بدنشان آغاز شد، اما تراکم تولید پادتن در میان داوطلبان، متفاوت بوده و پادتن‌ها در زنان و جوانان با شاخص توده بدنی پایین، بالاتر بود.

تیمی که میزان تأثیر واکسن BNT162b2 تولید شده شرکت فایزر را روی شرکت‌کنندگان در این پژوهش که 250 داوطلب دو دوز واکسن فایزر را با اختلاف زمانی 3 هفته دریافت کرده و پس از آن دانشمندان نمونه خون این پزشکان داوطلب را برای تعیین مقدار پادتن موجود در آن و پاسخ سیستم ایمنی گرفتند، بررسی کرد، توضیح داد که در همه شرکت‌کنندگان به جز یک پزشک داوطلب، واکنش ایمنی ایجاد شد.

مقدار پادتن در اکثریت قریب به اتفاق (93.2٪) از آنها، بسیار زیاد بود. تراکم پادتن بستگی به جنسیت، سن و وزن داوطلبان داشت و پادتن زیادتر در زنان و جوانان مشاهده شد در حالی که افراد مسن و چاق در مقایسه با افراد جوان و بدون اضافه وزن، دو یا 3 برابر کمتر پادتن داشتند.

علاوه بر این، محققان بر این باورند که این امر در توزیع بهینه واکسن‌ها و محافظت از افرادی کمک می‌کند که بیشتر در معرض ابتلا به پاندمی کرونا هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید