رافائل گروسی: به ایران فرصت جدیدی برای همکاری با آژانس بین المللی دادیم

ارائه پیش‌نویس قطعنامه اروپایی به آژانس درباره ایران به تعویق افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در چارچوب تلاش‌ها برای اعطای یک فرصت مذاکره دیگر میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران، دیپلمات‌های غربی روز پنج‌شنبه 4 مارس 2021 خبر دادند که سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای که قرار بود به آژانس ارائه شود، را به تعویق انداختند.

پیش از خبرنگار العربیه در وین پایتخت اتریش گزارش کرده بود که ارائه قطعنامه اروپایی به آژانس درباره ایران به تعویق افتاد.

نماینده آمریکا در آژانس هم اعلام کرد که کشورش درباره تحولاتی که دبیرکل آژانس درباره ایران از آنها خبر داده، نگرانی مشترک دارد و تهران باید با آژانس همکاری کامل داشته و بدون تاخیر داشته باشد تا به جهان درباره صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش اطمنان خاطر بدهد.

او همچنین گفت که خروج از پروتکل الحاقی از سوی ایران، نتایج معکوس خواهد داشت و ایران باید از این گام‌ها عقب‌نشینی کند.

رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعت 11 صبح به وقت گرینوویچ روز پنج‌شنبه یک نشست خبری گفت، به ایران فرصت جدیدی برای همکاری با آژانس بین المللی دادیم

او افزود که اقدام ایران به محدود کردن فعالیت بازرسان، نتایج معکوسی در پی خواهد داشت.

برگزار کرد.

او در این کنفرانس بر راه‌حل دیپلماسی برای پایان دادن به بحران برنامه هسته ای ایران تاکید کرد.

گزارشگر العربیه به نقل از منابع دیپلماتیک اروپایی گفت، دلیل لغو پیش‌نویس از سوی کشورهای اروپایی، توافق میان ایران و آژانس برای برگزاری گفت‌وگوهای فنی با ایران در ماه آوریل است.

پیش از این گزارش شده بود که سه کشور اروپایی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به آژانس ارائه می‌کنند که بر از سرگیری بازرسی‌های بین‌المللی از تاسیسات هسته‌ای ایران تاکید دارد.

ایران در ماه‌های گذشته بارها پای‌بندی خود به تعهدات برجامی را کاست و کوشید از این طریق به اروپا فشار آورده و امتیازاتی به دست آورد. با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا که دیپلماسی را به عنوان ابزار اصلی سیاست خارجی خود برگزیده، تلاش‌هایی برای بازگرداندن آمریکا به توافق برجام صورت گرفت.

در همین رابطه اما ودی شرمن، نامزد رئیس جمهوری آمریکا برای سمت قائم‌مقامی وزارت امور خارجه مذاکره کننده اصلی توافق هسته ای 2015 ایران در زمان دولت اوباما گفت که بازگشت به توافق سال 2015 ممکن نیست زیرا در ظرف شش سال گذشته شرایط ژئوپلیتیکی منطقه عوض شده است.

پیش از رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفته بود زنده کردن توافق اتمی برجام در دوران جو بایدن نیازمند توافق جدیدی برای تعیین شیوه بازگشت ایران به بندهایی از توافق فعلی است که این کشور آنها را نقض کرده است.

گروسی در اواسط مارس 2021 گفت: «نمی‌توانم تصور کنم که آنها به سادگی بگویند به نقطه صفر بازگشتیم، زیرا این نقطه دیگر وجود ندارد. موضوعات بیشتری وجود دارد و من در این‌باره اطلاع‌ داده‌ام. فعالیت‌های بیشتری صورت گرفته و سانتریفیوژهای بیشتری به کار گرفته شده و موضوعات بیشتری هم اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید