آغاز تحقیقات دادگاه بین‌المللی کیفری درباره جنایت‌های جنگی احتمالی در فلسطین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر دادستانی کل دادگاه بین‌المللی کیفری چهارشنبه 3 مارس 2021 اعلام کرد تحقیقات رسمی خود را درباره جنایت‌های جنگی احتمالی در سرزمین‌های فلسطینی، آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها فاتو بنسودا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز، تاکید می‌کنم که دفتر دادستانی کل دادگاه بین‌المللی کیفری تحقیقات مربوط به اوضاع در فلسطین را آغاز کرد».

فاتو بنسودا افزود در این‌باره «تحقیقات به طور مستقل، بی‌طرفانه و دقیق بدون ترس یا نگرانی انجام خواهد شد».

فاتو بنسودا که دوره تصدی او به عنوان دادستان کل به پایان رسیده، در بیانه‌ای گفت:« تصمیم به آغاز تحقیقات پس از انجام بررسی‌های اولیه طاقت‌فرسایی اتخاذ شده است که دفتر (این دادستانی) به مدت نزدیک به 5 سال ادامه داده بود».

او همچنین گفت که «تحقیقات به جنایت‌های مشمول تخصص قضایی دادگاه (لاهه) که گمان می‌رود در اوضاع از 13 ژوئن 2014 تاکنون ارتکاب شده، خواهد پرداخت».

از سویی تشکیلات خودگردان فلسطینی از تصمیم دادگاه بین‌المللی کیفری برای انجام این تحقیقات استقبال کرده و آن اقدامی در راستای «تحقق عدالت و بازخواست» عنوان کرد.

وزارت خارجه فلسطین در بیانیه‌ای گفت این گام که بسیار انتظار می‌رفت در راستای تلاش‌های با پشتکار فلسطین برای تحقق عدالت و بازخواست است، پایه‌هایی ضروری برای برقراری صلحی هستند که مردم فلسطین خواستار آن بوده و مستحق آن هستند».

از سویی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل چهارشنبه در سخنرانی تلویزیونی ضمن انتقاد از تصمیم دادگاه بین‌المللی کیفری، گفت: «دادگاه در لاهه تصمیمی اتخاذ کرده که مایه یهودی‌ستیزی و نفاق است».

نتانیاهو در ادامه تاکید کرد: «از هر سرباز، هر افسر و هرغیرنظامی اسرائیلی دفاع خواهیم کرد و به شما قول می‌دهم که برای حقیقت خواهیم جنگید». او همچنین گفت:« کشور اسرائیل امشب در معرض هجوم قرار گرفته است».

فاتو بنسودا دادستان کل دادگاه بین‌المللی کیفری در سال 2019 گفته بود که «اساسی منطقی» برای آغاز تحقیقاتی درباره جنایت‌های جنگی طی اقداماتی که ارتش اسرائیل در نوار غزه انجام می‌دهد و همچنین فعالیت‌های شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری اشغالی، وجود دارد.

بنسودا پس از این ارزیابی از قضات دادگاه لاهه خواست تا میزان تخصص دادگاه در اوضاع غزه را مورد ارزیابی قرار دهند. قضات دادگاه لاهه ماهه فوریه 2021 این کار را انجام داده و گفتند که تخصص دادگاه به سرزمین‌هایی که اسرائیل در جنگ سال 1967 در خاورمیانه اشغال کرده است، ادامه می‌یابد.

در دسامبر 2019 بنسودا گفت که جنایت‌های جنگی در کرانه باختری و همچنین در قدس شرقی و نوار غزه طی جنگ غزه در سال 2014، اتفاق افتاده یا در حال اتفاق افتادن است.

بنسودا در این راستا ارتش اسرائیل و گروههای فلسطینی مسلح مانند جنبش حماس را به عنوان عاملان احتمالی جنایت‌های جنگی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، معرفی کرد.

هر چند اسرائیل عضو دادگاه بین‌المللی کیفری نیست و پیش از این بارها با انجام هر گونه تحقیقاتی به شدت مخالفت کرده، قضات دادگاه بین‌المللی کیفری اما راه را برای انجام تحقیقات بین‌المللی درباره جنایت‌های جنگی هموار و ماه فوریه گذشته اعلام کردند که تخصص قضایی دادگاه لاهه شامل فلسطین که عضو این دادگاه بین‌المللی است، می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید