کشته شدن یک شهروند عراقی در جریان حمله راکتی به پایگاه عین الاسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنا به گزارش برخی منابع امنیتی عراقی و غربی چهارشنبه 3مارس تنها دو روز پیش از سفر تاریخی پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق پایگاه عین الاسد محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق مورد اصابت ده راکت قرار گرفت. این منابع از کشته شدن یک شهروند بازنشسته طی این حملات خبر دادند.

این ماروتو سخنگوی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق در توئیتر اعلام کرد: «امروز 3مارس 2021 در ساعت 7:20 صبح پایگاه عین الاسد در عراق که محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی است مورد اصابت ده راکت قرار گرفت». او افزود که نیروهای امنیتی عراق مشغول تحقیق در این رابطه هستند.
گفتنی است که واشینگتن اغلب چنین حملاتی را به گروه‌های شبه نظامی وابسته به ایران منتسب می‌کند.

راکت‌های ساخت ایران

در همین زمینه خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ارتش آمریکا گزارش داد که «پایگاه عین الاسد مورد هجوم ده راکت قرار گرفت اما به کسی در این هجوم آسیبی نرسید».

از سویی دیگر بخش رسانه‌ای کمیته ویژه امنیتی عراق اعلام کرد که راکت‌های بکار برده شده برای حمله به پایگاه عین الاسد از نوع «گراد» بوده‌اند. اما منابع امنیتی غربی به فرانس پرس گفته‌اند که این راکت‌ها ساخت ایران و از نوع «آرش» بوده که از دیگر راکت‌های مورد استفاده برای حمله به اهداف غربی در عراق بزرگ‌تر هستند.

پلیس عراق نیز اعلام کرد که سکوی سوخته شده پرتاب این راکت‌ها را در منطقه البغدادی در نزدیکی پایگاه عین الاسد پیدا کرده است.

خبرگزاری الانباء عراق نیز از اصابت 10 راکت به پایگاه عین الاسد خبر داد که همزمان میزبان نیروهای آمریکایی، نیروهایی از ائتلاف بین‌المللی علیه داعش و برخی از نیروهای ارتش عراق است. پس از حمله موشکی به اربیل، این دومین هجوم به پایگاه عین الاسد طی کمتر از یک ماه است. این خبرگزاری از به صدا درآمدن آژیر خطر در این پایگاه و از نبود تلفات جانی تا لحظه تنظیم خبر گزارش داد.

در همین راستا سفیر بریتانیا در عراق حملات راکتی به پایگاه عین الاسد را به شدت محکوم کرد. وی اظهار داشت: «نیروهای ائتلاف برای مبارزه با داعش و به دعوت دولت عراق در این کشور حضور دارند». او افزود که این حملات تروریستی، همزمان امنیت عراق و مبارزه علیه داعش را تضعيف می‌کند.
دو هفته پیش نیز پایگاه هوایی «بلد» در شمال بغداد که میزبان نیروها و بازنشستگان آمریکایی است مورد هدف چهار راکت قرار گرفت که طی آن یک شهروند بازنشسته عراقی زخمی شده بود.

همچنین در 15فوریه پایگاه آمریکایی دیگری در فرودگاه اربیل مورد اصابت چندین راکت قرار گرفت که در جریان آن یک شهروند غیرآمریکایی کشته شد.

عراق در ماه‌های اخیر شاهد حملات راکتی زیادی بود که پایگاه‌های نظامی آمریکا و سفارت آن کشور در بغداد را مورد هدف قرار داده بود.

به رغم عدم اعلام نام طرف‌های درگیر در این موشک‌پرانی‌ها از سوی مقامات امنیتی عراق، ناظران متهم اصلی این حملات را گروه‌های نیابتی ایران در آن کشور می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید