واشینگتن خواستار اطلاعات درباره ده‌ها هزار بازداشتی در سوریه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا سه شنبه 3 مارس خواستار روشن شدن سرنوشت ده‌ها هزار بازداشتی سوری طی جنگ ده ساله این کشور شد. واشینگتن همچنین خواستار تحویل اجساد کشته شدگان به خانواده‌های آنها با اعلام «تاریخ، مکان و دلیل وفات» آنان شده است.

این در خواست را لیندا توماس گرینفیلد نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره پرونده سوریه مطرح کرد.

طی این نشست گرینفیلد رفتارها و جنایات وحشیانه رژیم بشار اسد را به شدت محکوم کرد. وی افزود: «رژیم اسد همچنان ده‌ها هزار شهروند سوری که در میان آنها زن، کودک، بزرگسال، پزشک، روزنامه نگار و فعالان حقوقی دیده می‌شود را در بازداشت دارد».

او ضمن اشاره به این که شهروندان بی‌گناه از دادرسی عادلانه محروم بوده و در معرض شدیدترین شکنجه‌هاجه‌ و آزارهای جنسی قرار گرفته‌اند، بیان کرد: حداقل 14 هزار سوری شکنجه شده و ده‌ها هزار نفر از سوی نیروهای رژیم اسد ربوده شده‌اند.

سخنان گرینفیلد پس از آن ایراد شد که یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی در روز دوشنبه گذشته از بازداشت‌ها و جنایات جنگی رژیم بشار اسد علیه مردم سوریه گزارش داده بود. در این گزارش آمده که طرف‌های دیگری نیز در سوریه مرتکب جنایاتی از جمله بازداشت و ربودن افراد شده‌اند.

پیش از این نمایندگان 193 کشور در سازمان ملل به سخنان تعدادی از نجات یافتگان سوری در رابطه با این جنایات گوش داده بودند. با این وجود روسیه تاکنون هر گونه محکومیتی علیه رژیم اسد در شورای امنیت را وتو کرده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین بستن نقاط مرزی که برای رساندن کمک‌های بین‌المللی به مردم سوریه تعیین شده بود را محکوم کرد.

هم‌اکنون تنها یک نقطه مرزی با ترکیه در شمال غرب سوریه برای ارسال کمک‌های جهانی به مردم سوریه مورد استفاده قرا می‌گیرد که قرار است روسیه در ماه ژوئن آینده آن را مسدود کند.

ليندا گرینفیلد بیان کرد که بستن نقاط مرزی مانع ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه شده و باعث افزایش بی‌دلیل رنج مردم سوریه شده است. او بدون اشاره به رویکرد دولت دموکرات آمریکا در رابطه با بحران سوریه بیان داشت که هم اکنون زمان توافق سیاسی برای رسیدن به صلح و ثبات و امنیت جهت پایان دادن به رنج مردم سوریه است.

برآورد می‌شود از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011 حدود نیم میلیون نفر کشته و نصف مردم کشور خانه و کاشانه خود را ترک کرده باشند. پیش‌بینی شده که حدود 5 میلیون سوری نیز به خارج از کشور پناهده شده‌اند. طی این جنگ داخلی، مناطق بسیاری ازسوریه ویران شده و ده‌ها هزار نفر همچنان در اردوگاه‌های پناهندگان زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید